WASHINGTON (TASR, ČTK) - Pred americkým Senátom sa včera začala hlavná etapa historického procesu obžaloby amerického prezidenta Billa Clintona v súvislosti s jeho sexuálnou aférou s praktikantkou Monikou Lewinskou. Vzhľadom na skutočnosť, že takýto proces sa v histórii Spojených štátov koná len po druhý raz po vyše 130 rokoch, dostali všetci senátori zoznam zásad slušného správania.
Prvé pravidlo etikety upozorňuje na nevyhnutnosť zúčastniť sa všetkých zasadnutí počas procesu. Pri príchode a odchode predsedu Najvyššieho súdu Williama Rehnquista musia všetci v tichosti vstať. Nie je povolené sadnúť si skôr, než tak urobí on. Z dôvodu zachovania ticha je nutné vypnúť mobilné telefóny a vyvarovať sa šepkania so susedmi. Otázky možno klásť predsedovi písomne, pričom ho senátori musia oslovovať "pán predseda Najvyššieho súdu". Každý senátor hlasuje postojačky na svojom mieste. Predná časť zasadacej siene, ktorá je počas normálnych zasadnutí vyhradená na rozhovory medzi senátormi, zostáva v tomto prípade zatvorená. Senátori majú tiež zakázané pohybovať sa medzi predsedom súdu a manažérmi alebo svedkami.
Vedúci predstavitelia Senátu vyjadrili presvedčenie, že "tieto všeobecné pravidlá prispejú k maximálnej dôstojnosti procesu, budú odrazom zdvorilosti členov Senátu a vyjadrením rešpektu predsedovi súdu a všetkým, ktorí sú zodpovední za predloženie obžaloby a obhajoby". Zoznam všetkých práv a povinností neobsahuje žiadnu zmienku o dôsledkoch vyplývajúcich z ich prípadného porušenia.
Proces sa začal úvodným vystúpením tzv. manažérov zo Snemovne reprezentantov, ktorí majú na prednesenie argumentov 24 hodín čistého času. Rovnaký časový limit majú k dispozícii aj právnici Bieleho domu, po jeho uplynutí môže Senát 16 hodín klásť otázky. Následne môžu obe strany podať návrhy na predvolanie svedkov alebo predloženie nových dôkazov, prípadne na odmietnutie vznesených obvinení. Na záver procesu bude Senát hlasovať o dvoch článkoch impeachmentu, pričom na odvolanie B. Clintona je potrebná dvojtretinová väčšina.
Pred začatím procesu má prezident Clinton pomerne silnú podporu verejnosti. Podľa prieskumov si ľudia želajú, aby rokovanie o ústavnej žalobe bolo čo najrýchlejšie a spravodlivé. Väčšina opýtaných je proti kompletnému procesu, ktorý by zahŕňal výsluch všetkých svedkov. Dve tretiny Američanov si myslia, že Clinton vykonáva svoju prácu dobre a mal by v nej naďalej pokračovať.