V Japonsku nedávno uzrel svetlo sveta prototyp domu budúcnosti vybavený najnovšími technickými vymoženosťami. Spoločnosť, ktorá ho postavila, používa tento dom na testovanie celej škály automatických zariadení do domácnosti. V najbližších rokoch v ňom chcú postupne odskúšať rad noviniek, od diaľkovo ovládaných prístrojov až po dokonalé komunikačné systémy. Mozog domu - centrálny počítač - napojený v každej miestnosti na minimálne jeden počítač, vie neustále o všetkom, čo sa v dome deje: koľko okien je otvorených, aké intenzívne je osvetlenie, aký teplý je vzduch. Vykurovací systém v dome vie, kedy sa vás začína zmocňovať únava, a vie tiež predvídať príchod studenej vlny, lebo je priamo napojený na predpoveď počasia. Samozrejme, nie je preň žiadnym problémom viesť evidenciu obsahu chladničky alebo komory. Ak sa vám míňajú napríklad zásoby cukru, mozog zavolá na váš mobilný telefón a oznámi, že ho treba dokúpiť. Alebo, ak je to pre vás vhodnejšie, objedná ho priamo z obchodu a dohodne jeho dovoz.
VRAŽEDNÉ VČELY
Úrady amerického štátu Kalifornia prostredníctvom fotografií v miestnych novinách upozornili v týchto dňoch na prítomnosť hybridného druhu vražedných včiel a vyzvali obyvateľov na zvýšenú ostražitosť. Roj nebezpečného hmyzu, ktorý je akousi zmiešaninou európskych a afrických včiel, zaznamenali v Kalifornii prvýkrát koncom minulého roka. Neexistuje pritom takmer žiadna šanca zbaviť sa ich a predpokladá sa, že v tejto oblasti zotrvajú dlhší čas. Tento druh bodavého hmyzu sa objavil v Latinskej Amerike v 50. rokoch a jeho zvláštnym znamením je zúrivosť, pričom roj je nebezpečný už vo vzdialenosti 16 metrov od človeka. Od začiatku svojho presunu z Južnej Ameriky cez Mexiko usmrtili tieto včely už päť osôb. Podobne ako európske druhy aj tieto produkujú med, ale na rozdiel od nich sú aj vražedné. Neúprosné sa stávajú vo chvíli, keď niekto naruší ich pokoj.
BOZKÁVANIE NA ULICI
SA MU NEVYPLATILO
Na päť rokov nútených prác odsúdila indická justícia študenta Nerella Babdžího za to, že sa na verejnosti odvážil pobozkať mladé dievča. Súd indického štátu Ándhrapradéš uznal muža vinným "z nevhodného správania", keď v roku 1996 na verejnosti vzal do náručia stredoškoláčku Guttulu Venkatalakšmíovú. Indické zákony zakazujú prejavovať na verejnosti akúkoľvek náklonnosť k opačnému pohlaviu a bozkávanie je dokonca tabu aj vo filmoch. (TASR)