Európska komisia prežila doteraz najťažšie hlasovanie. Päťkrát v svojej histórii sa Európsky parlament snažil vysloviť vláde Európskej únie (EÚ) nedôveru, včera však prvýkrát počas existencie EÚ zdvihlo za vyslovenie nedôvery komisii ruku viac ako 200 európskych poslancov. Či je táto posledná kríza zažehnaná definitívne, bude závisieť od ďalšieho prístupu komisie. Už 15. marca by sa hlasovanie o dôvere mohlo opakovať.
V hre nebolo málo. Odvolanie vlády EÚ v rozhodujúcom čase, keď vrcholia prípravy na dokončenie existenčných vnútorných reforiem by malo nepredvídateľné následky. To si poslanci Európskeho parlamentu nepochybne uvedomovali a ich domovské krajiny im to určite dostatočne pripomínali. Rovnako riskantné však bolo hazardovať so stále krehkou dôverou občanov v európske orgány. Nakoniec európski poslanci zrejme našli rozumný kompromis. Európska vláda síce hlasovanie prežila, rovnako ako jej dvaja najkritizovanejší členovia, do 15. marca jej však parlament uložil prešetriť všetky podozrenia z podvodov a zlého hospodárenia. Zriadený nezávislý výbor má do dvoch mesiacov "vyjasniť podvody na všetkých úrovniach" a má dokonca požadovať demisiu zodpovedných osôb. Preto ďalšie hlasovanie o dôvere v polovici marca nie je vylúčené.
Hlasovanie bolo dôležitým signálom pre občanov EÚ. Bol najvyšší čas stanoviť mantinely pre rozrastajúcu sa európsku byrokraciu. O podvodoch a korupcii sa hovorilo v poslednom čase príliš často na to, aby sa únia vo svojom vnútri nezmohla na žiadnu odpoveď. Dôveryhodné prešetrenie je navyše v jej záujme, pretože predovšetkým o ňom budú obyvatelia pätnástich členských krajín hlasovať v júnových voľbách do jediného voleného orgánu únie - Európskeho parlamentu.
Niekoľkodňovú krízu posudzovali mnohí pozorovatelia ako nebezpečnú, pretože v očiach občanov oslabovala EÚ. Ak však únia nepodcení dôkladné vyšetrenie podvodov, mohla by vyjsť z krízy posilnená. Rodiaci sa federálny štát nemôže bez demokratickej kontroly úspešne fungovať. MIRIAM MRÍZOVÁ