Katarína TÓTHOVÁ (HZDS): "Najväčšie pozitívum zákona je, že bude možné voliť prezidenta, a negatívom je, že postavenie prezidenta Slovenskej republiky nie je adekvátne samostatnému zvrchovanému a suverénnemu štátu. Je to prezident, ktorý je bábka. Mne osobne najviac prekáža, že prezidenta, ktorého volí ľud, môže parlament odvolať."
František MIKLOŠKO (SDK): "Negatívom môže byť, že je to vlastne prvýkrát v histórii a že nikto nemôže teraz odhadnúť, ako taká priama voľba dopadne. Pozitívne je, že pokiaľ by aj tá priama voľba dopadla zle, tak to nebude prekážať. Ja som už vo svojom živote prežil osem prezidentov - Beneša, Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Svobodu, Husáka, Havla a Kováča, takže v krajnom prípade, ak by to aj dopadlo zle, tak prežijem aj toho deviateho. To bol vtip..."
Jirko MALCHÁREK (SOP): "Je to veľmi dobrý zákon a ja v ňom nevidím žiadne negatíva. Jednoznačne to ukázalo jednotnosť v rámci celej koalície a myslím si, že aj určitú formu podpory súčasnej opozície. Čo sa týka nedostatkov, hlasoval som za to, aby sa neznižovala veková hranica na 35 rokov, lebo to má určitú synergiu s vekovou hranicou sudcov Ústavného súdu. Funkcia prezidenta by nemala byť pod touto hranicou."
Eva SLAVKOVSKÁ (SNS): "Pozitíva vidím v tom, že je to široká voľba, čím sa uspokojí viac ľudí. Občania majú právo si povedať, koho chcú za prezidenta. Negatívum vidím v tom, že ak volí ľud svojho prezidenta, tak ten prezident by mal mať širšie právomoci. Prezident volený občanmi musí mať široké právomoci, ale podľa tohto zákona ich nemá, lebo napríklad aj amnestiu musí podpísať ešte aj minister spravodlivosti."
József KVARDA (SMK): "SMK tiež sľubovala svojim voličom, že urobíme všetko pre to, aby bola priama voľba prezidenta. Tešíme sa na to, že v rámci kampane bude koalícia podporovať svojho kandidáta na tento post. Ostatné problémy, ktoré tam ešte sú nielen v súvislosti s priamou voľbou prezidenta, by sme mohli riešiť v rámci novej ústavy."
Robert FICO (SDĽ): "Hlavne chcem povedať, že sa presadila vôľa verejnosti, pretože podľa informácií, ktoré mám, až 70 % obyvateľov Slovenska je za priamu voľbu. V parlamente jednoducho nie je vôľa zvoliť prezidenta, čo je škoda, pretože to mohlo byť podstatne lacnejšie a rýchlejšie. Bolo potrebné prijať tento ústavný zákon, čím sa vytvorili všetky predpoklady na voľbu prezidenta. Je dobré, že konečne ústavný systém zaplníme všetkými funkcionármi, ktorí tam majú byť. Prax vždy ukáže nedostatky zákona. Zdá sa, že v situácii, v ktorej bol zákon prijatý, spĺňa všetky kritériá, ktoré od neho očakávame. Prezident bude zvolený."
(bar)