Účastníci Svetového ekonomického fóra sa koncom januára vo švajčiarskom Davose zoznámia s ambicióznym plánom počítačových vedcov postaviť na odľahlom mieste v púšti gigantické hodiny skonštruované tak, aby išli 10 tisíc rokov. Účelom projektu je zamerať ľudstvo na odlišný koncept času, než na aký je zvyknuté pri bežnom počítaní tejto veličiny na hodiny a dni. Ľudia sa majú vďaka kurióznemu projektu naučiť myslieť v pojmoch storočí a tisícročí.
Umelci a počítačoví inžinieri založili v San Franciscu organizáciu nazvanú "Nadácia dlhého teraz", ktorá chce projekt realizovať. Najviac pochopenia pre rozšírenie časových horizontov ľudstva sa očakáva od politikov. Preto bude prototyp hodín, s výškou viac ako dva metre, prvýkrát predstavený práve v Davose. Ak sa podarí nadácii získať financie, bude dvadsaťštyrimetrový kolos postavený neskôr na zatiaľ neurčenom suchom mieste na niektorej púšti. Desaťtisícové hodiny majú fungovať na princípe pákového hodinového mechanizmu, ktorý by bolo schopné v prípade potreby opraviť i ľudstvo s technológiou doby bronzovej, to pre prípad, že by bola moderná civilizácia zničená. Hodiny majú tiknúť raz denne, ich ručičky sa pohnú raz za rok, odbíjať budú jediný raz za storočie a každých tisíc rokov uskutočnia niečo mimoriadne. "Väčšina konštrukcie bude pod zemským povrchom, pretože sa musí zariadenie dobre zabezpečiť," povedal riaditeľ nadácie Alexander Rose.
Nápad sa zrodil v hlave počítačového vedca Dannyho Hillisa a spisovateľa Stewarda Branda, ktorý o projekte píše knihu. "Dostali sme pozvánku začať s tým v Davose. Je to perfektná príležitosť, ako prinútiť svetových a ekonomických predstaviteľov začať myslieť v jednotke 10 tisíc rokov," hovorí Brand. "Hlavnou myšlienkou je presunúť sa do termínu teraz a cítiť zodpovednosť za to, čo sa v ňom stane, ak dokážeme pojem rozšíriť v niekoľkých smeroch za hranicu vlastného života, bude to dobré," hovorí Brand. Desaťtisícové hodiny majú byť vyrobené z volfrámu a ocele a v suchom podnebí tak môžu "prežiť" niekoľko tisíc rokov. Mechanizmus bude "poháňať" obrovské kyvadlo využívajúce poludňajšiu polohu Slnka na korekciu presného chodu hodín. Ako miesto stavby pripadá do úvahy Egypt, Jeruzalem, Čína alebo Nevada. (ČTK)