Vražda bývalého ministra hospodárstva SR a riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Jána Duckého vyvolala početné reakcie aj v zahraničí. Hlbokú sústrasť "vláde a ľudu Slovenska" vyjadril napríklad ruský expremiér Viktor Černomyrdin, ktorý Duckého osobne poznal. Podľa Černomyrdina sa bratislavská tragédia zaradila do "čierneho zoznamu zločinov, ktorých je v našej nepokojnej dobe nemálo, čo medzi čestnými ľuďmi vyvoláva veľkú ľútosť a smútok". Černomyrdin podpísal počas svojej návštevy v apríli 1997 ešte ako ruský premiér dohodu medzi ruským Gazpromom a SPP o vytvorení spoločného podniku na distribúciu plynu.
Špekulácie okolo prípadu J. Duckého našli zvýšenú odozvu aj vo včerajšej rakúskej a nemeckej tlači. Pod titulkom "Mečiarovo nebezpečné dedičstvo" sa pozadím prípadu zaoberá rakúsky denník Kurier. I keď ide už o piatu vraždu v novom roku, Slováci sú stále šokovaní. Je to totiž prvá vražda politika. Priatelia i nepriatelia v Bratislave sú presvedčení, že išlo o vraždu na objednávku. Za Mečiarovej éry boli cudzinci vylúčení z privatizácie, majetok štátu si rozdelili Mečiarovi priatelia, ktorí potom nechali firmy vykrvácať presunutím ziskov na Západ. Nová vláda prisľúbila, že tieto prípady objasní a zodpovedných postaví pred súd, čomu chcú dotknutí samozrejme zabrániť - všetkými prostriedkami, píše rakúsky denník. HZDS nepriamo pripísalo zodpovednosť za Duckého vraždu novej vláde, napísal včera rakúsky denník Der Standard. Reakcia HZDS je typická. Bez jediného konkrétneho záchytného bodu strana bývalého premiéra Mečiara robí za vraždu zodpovednou súčasnú vládu. Je to klasická metóda "držte zlodeja", pokračuje denník, pretože ak niekto na Slovensku musel mať strach - aspoň donedávna, boli to práve politickí odporcovia bývalej vlády. Slovensko sa v rokoch mečiarizmu stalo vysunutým stanoviskom ruských štruktúr, napísali rakúske noviny.
"Kto stojí za zavraždením Duckého?" pýta sa titulok v poprednom
nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Vražda slovenského exministra viedla k mnohým dohadom. Opozičné HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, ktorého členom bol aj zavraždený, a súčasná vláda sa navzájom podozrievajú a pripisujú si vinu. Zatiaľ čo sa Mečiar zahalil do mlčania, vydalo jeho stranícke vedenie vyhlásenie, v ktorom je reč o "s najvyššou pravdepodobnosťou politickej vražde". Tragický čin je údajne výsledkom "kampane nenávisti a prenasledovania" novej vlády. O vypuknutí "politického sporu" v súvislosti so zavraždením J. Duckého informoval svojich čitateľov aj nemecký mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung (SZ). Motívy exministrovej vraždy však zrejme treba hľadať v oblasti hospodárskej kriminality, píše. J. Duckého obviňovali, že má "pridobré" vzťahy s ruským Gazpromom. Bývalý minister údajne podpísal nevýhodné zmluvy, ktoré plynárenský priemysel vážne poškodili, uvádza SZ. (TASR, ČTK, r)