Štátny tajomník britského ministra vnútra Mike O`Brien sa síce počas svojej cesty po strednej Európe zasadzoval aj na Slovensku a v Českej republike za odstránenie rasizmu a diskriminácie voči Rómom, už pred návštevou však pripustil, že to nie je len problém týchto krajín. "Ani Británia nie je svätá, čo sa prejavilo napríklad v prípade Stephena Lawrenca," upresnil. Britská verejnosť v posledných rokoch kriticky prehodnocuje svoj imidž multikultúrnej spoločnosti po tom, čo sa v súvislosti s vyšetrovaním rasovo motivovanej vraždy 18-ročného Stephena hovorí o "inštitucionalizovanom rasizme" v polícii.
Stephan Lawrence bol v roku 1993 na smrť dobodaný na zastávke autobusu v juholondýnskom Elthame. Štyria obžalovaní mladíci boli napriek existujúcim videozáznamom o ich rasistických aktivitách prepustení pre nedostatok dôkazov a vyšetrovanie bolo uzavreté. Lawrencovi rodičia podali na štyroch podozrivých v roku 1995 osobnú obžalobu. Ani tentoraz sa však, podľa vyšetrovateľov, nepodarilo zlomiť "odhodlané mlčanie obžalovaných", a čo bolo najzarážajúcejšie, výpoveď priameho svedka vraždy, Stephanovho priateľa Dwayna Brooksa, bola zamietnutá ako neprijateľná. Od toho momentu sa naplno rozprúdila kritická kampaň protirasistických organizácií a Lawrencových rodičov. Vyšetrovatelia boli obvinení z neposkytnutia prvej pomoci zomierajúcemu Stephenovi, zo znevažovania dôkazov a z úmyselného odstránenie záznamov.
Diskusia o inštitucionalizovanom rasizme rozštiepila samotnú policajnú obec a šéf manchesterskej polície pripustil, že rasizmus je hlboko zakorenený v policajných kruhoch a tiež v celej spoločnosti. Nový labouristický minister vnútra Jack Straw sa pokúsil ubezpečiť rozbúrenú verejnosť iniciovaním fóra o rasových vzťahoch a otvorením verejného vyšetrovania Lawrencovho prípadu, ktorého cieľom bolo povzbudiť nových svedkov, prešetriť konanie vyšetrovateľov a navrhnúť riešenie podobných problémov v budúcnosti. Aj keď komisár londýnskej polície Ian Condon odmietol tvrdenia o inštitucionalizovanom rasizme, pripustil vážne chyby v priebehu vyšetrovania. Dwayne Brooks mohol konečne vypovedať, podozriví však naďalej mlčia a prípad zostáva otvorený.
Policajné zbory po celom Anglicku rozbehli samoočisťovaciu kampaň zameranú na nábor policajtov inej pleti a manželia Lawrencovci predniesli v televízii na Channel 4 vianočný prejav, ktorému na BBC v tom istom čase konkuroval príhovor anglickej kráľovnej. Výsledky verejného vyšetrovania sa očakávajú začiatkom toho roka. Zdá sa, že kontroverzný titulok britského denníka Daily Mail s fotografiami obvinených "Mail obviňuje týchto mužov z vraždy" sa konečne dočká zadosťučinenia. IRENA HERGOTTOVÁ, Brighton
(Autorka je stálou spolupracovníčkou SME)