ujú Eurotel a Globtel, operátori v mobilných komunikáciách. Ale ST pre mobilných operátorov zabezpečujú služby spojené s prenosom hovorov a dát. Aj mnohí operátori podnikajúci na Slovenku pri prenose dát využívajú služby ST. K nim patrí napr. aj Edivan, a. s. Bratislava, ktorý prenáša dáta pre banky a Bankové zúčtovacie centrum, a. s.
Obrat ST každý rok výrazne rastie, hrubý zisk ST za rok 1997 bol 4,3 mld Sk, čistý zisk 2,2 mld Sk. ST odviedli za rok 1997 a 1998 okrem dane podľa všeobecne platných predpisov aj mimoriadny odvod každý rok vo výške 500 mil. Sk. Za prvých 9 mesiacov minulého roka dosiahli ST príjmy celkom za 14,8 mld Sk a hrubý zisk 4,3 mld Sk. Vlastné imanie ST je 24,7 mld Sk, základné imanie 10,7 mld Sk. Objem cudzích zdrojov (úvery a emitované cenné papiere) ST dosiahol takmer 18 mld Sk. Na jar 1998 získali ST napriek v tom čase práve zníženému ratingu Slovenska dva zahraničné úvery. Európska investičná banka (EIB) vtedy poskytla ST úver vo výške 100 mil. ECU (4,3 mld Sk). Úver je splatný za 14 rokov, prvá splátka je odložená o 5 rokov. ST získali tiež úver v objeme 45 mil. USD so splatnosťou 3 roky od syndikátu bánk vedeným The Sumitomo bank.
V roku 1997 pribudlo na Slovensku 145 tisíc hlavných telefónnych staníc (HTS - sú priamo pripojené na verejnú sieť), počas minulého roka pribudlo 147,5 tisíca HTS. Vyše polovice HTS je pripojených na digitálne ústredne. Minulý rok ST investovali do prístupových sietí, ústrední, transportných sietí a ďalších zariadení 9,4 mld Sk. Až 60 % investícií malo pochádzať z vlastných zdrojov. Koncom roka 1998 bolo na Slovensku 1,539 mil. HTS.
Po nástupe novej vládnej moci v novembri minister dopravy pôšt a telekomunikácií (MDPT) Gabriel Palacka oznámil, že ST budú transformované a čiastočne privatizované strategickým partnerom tak, že ten navýši základné imanie o 25 %. Predstaviteľ MDPT nedávno povedal, že prípravou projektu výberového konania na predaj podielu v donedávna štátnom podniku sa v súčasnosti intenzívne zaoberajú tri poradenské firmy.
O transformácii ST a o vstupe strategického partnera do ST sa v SR hovorí od roku 1995 najmä na úrovni MDPT. Pracovníci MDPT uozorňovali na expanziu českého operátora SPT Telecom, a. s. Praha, pri zriaďovaní nových HTS a tiež v dosahovanom obrate potom, čo v roku 1995 do SPT Telecom kapitálovo vstúpilo holandské konzorcium TelSource. Sekčný riaditeľ na MDPT Peter Haluš dávnejšie upozornil, že o vstup do ST prejavilo niekoľko významných operátorov, medzi ktorými sú aj Deutsche Telekom, France Telecom, ako aj ázijské spoločnosti Samsung a Daewoo. Avšak v politických špičkách predošlej vlády boli ľudia, ktorí privatizácii ST bránili. Známy je list poslanca NR SR Romana Hofbauera z apríla 1995 Vladimírovi Mečiarovi, v ktorom poslanec upozorňuje na nebezpečenstvo privatizácie ST z hľadiska strategických záujmov štátu. Strategický záujem štátu zrejme je, aby sa slovenský telekomunikačný operátor zúčastňoval na nadnárodnom prenose hovorov a dát aspoň v tom rozsahu, ako mu to geografická poloha umožňuje. Moderné komunikačné technológie umožňujú pomerne ľahko malého operátora ako ST obísť, mohlo by sa to stať v prípade, ak by nebol kapitálovo prepojený s európskymi operátormi. Do všetkých telekomunikačných operátorov transformujúcich sa krajín vrátane Ukrajiny už vstúpili strategickí partneri, takže ak by do ST strategický investor nevstúpil, mohli byť ST z tranzitného telekomunikačného trhu vytlačené.
Súčasťou transformácie ST bude aj zníženie počtu pracovníkov, lebo západoeurópske telekomunikačné spoločnosti obsluhujú v prepočte až 300 HTS jedným pracovníkom, kým ST asi trikrát menej, v ČR je tento pomer 190 HTS. ST majú asi 14 900 zamestnancov. Mierou telefonizácie medzi krajinami CEFTA sme s 29 HTS na 100 obyvateľov na predposlednom mieste za Poľskom. V ČR dosiahla miera telefonizácie 36 HTS na 100 obyvateľov.
ST pod svojou strechou prevádzkujú aj menej výnosné činnosti, sem patrí najmä prenos rádiového signálu pre televíziu a rozhlas a pre ďalších abonentov. Tieto služby sú sústredené do závodu ST - rádiokomunikácie. Pre verejnoprávny rozhlas a televíziu rádiokomunikácie zabezpečujú šírenie teresteriálneho vysielania z takmer 80 vysielačov a vyše 800 TV vykrývačov. Ďalšie vysielače prevádzkujú pre súkromné rozhlasy a TV Markíza a dva pre ČR. Verejnoprávna televízia a rozhlas dlhujú stovky miliónov korún ST. Spôsob transformácie ST, pri ktorej aj majetok rádiokomunikácií pripadne do novej spoločnosti finančne zaťažuje hospodárenie transformovanej ST a vlastne znižuje jej hodnotu. Hospodárenie rádiokomunikácií pod strechou ST nevyvoláva dostatočný tlak na finančnú disciplínu spomenutých zákazníkov. Pritom ako technologický charakter podnikania v rádiokomunikáciách tak aj skutočnosť, že poskytujú služby prevažne pre slovenských zákazníkov, nevyvoláva akútnu potrebu vstupu zahraničného investora.
Podľa TASR veritelia ST 31. decembra 1998 podali návrh na začatie konania pred Európskym súdnym dvorom v Štrasburgu o škode spôsobenej im Slovenskou republikou. Je pravdepodobné, že tento spor datujúci sa od roku 1992 sa teraz vyrieši, lebo to znižuje hodnotu ST v očiach zahraničných investorov. Ide o spor s Herold Business Data Slovakia o nezaplatení za neuskutočnený kontrakt na vydávanie telefónnych zoznamov.
JURAJ ĎURČENKA