ŠTRBSKÉ PLESO (SME - ONDREJ GAJDOŠ) - Tatranskému poháru v lyžovaní by zo seriálu Svetových pohárov v súčasnosti najlepšie pristali preteky v behu, keďže slovenskí reprezentanti Ivan Bátory aj Jaroslava Bukvajová patria do červenej skupiny najlepších jednotlivcov. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) však po roku 1997 Štrbskému Plesu opäť pridelila severskú kombináciu. Domáci slovenskí lyžiari sú v nej len do počtu, a tak súťaži chýbala väčšia atraktívnosť. Suverénne víťazstvo Nóra Bjarta Engena Vika v žltom tričku vedúceho pretekára SP sledovalo pri mostíku a bežeckých tratiach len zopár desiatok divákov. Oveľa viac sa ich v tom čase lyžovalo na blízkych zjazdovkách.
"Aj my by sme radi organizovali behy, avšak kalendár FIS je nabitý, niet voľných termínov," vysvetľoval podpredseda organizačného výboru Tatranského pohára Peter Chudý. "Pre budúci rok sa pokúsime získať prvé januárové preteky, ktoré aj tentoraz ruské stredisko Ramenskoje z ekonomických dôvodov odrieklo. Vzápätí sa beží Zlatá lyža Českomoravskej vrchoviny. S Českým lyžiarskym zväzom sme už mali rokovania a nazdávam sa, že aj samotní lyžiari by spoluprácu Štrbského Plesa a Nového Mesta na Morave privítali. Napokon po rozdelení ČSFR sme ju už raz úspešne vyskúšali."
Z uzučkej základne (na Slovensku je dovedna sotva dvadsať kombinátorov) postavil tréner Vladimír Seidl na víkendové preteky SP štvoricu Martin Novoroľník, Peter Diča, Róbert Minář a Peter Mrug. Posledný z nich po najslabších skokoch už ani nedobehol do cieľa, Diča s juniorom Minářom skončili meranie so svetovou elitou na samom chvoste. Ani najlepší z našich Novoroľník nesplnil kritérium pre nomináciu na MS, za predpísaným 36. miestom zaostal iba o jednu priečku a stále má nádej na štart v Ramsau. V každom prípade si aspoň dobre otestoval rekonštruovaný mostík K-90 i upravený bežecký okruh, kde by mal o dva týždne reprezentovať na Svetovej zimnej univerziáde.
Tatranskí organizátori ani tentoraz nesklamali, vyšlo aj počasie, lenže nie všetko malo optimálny priebeh. Na SZU azda oživia aj veľkú informačnú tabuľu pod mostíkmi, ktorá počas skokanskej časti SP trápne čušala. O to viac, že po šiestich rokoch sa má skákať aj na veľkom mostíku K-120, a to by mohlo pritiahnuť do lyžiarskeho areálu väčší počet divákov. A japonským novinárom sa nezdalo, že výsledky nemali v tlačovom stredisku desať minút po pretekoch. Krútili hlavami, že inde vo svete je to bežné.