Končí sa ruská nadvláda nad kaspickým bohatstvom

Len donedávna bola obec Achali Samgori na gruzínsko-azerbajdžanskej hranici z hľadiska svetovej politiky úplne bezvýznamná. V piatok sa však zapísala do dejín ropného priemyslu zlatými písmenami. Práve tu bola slávnostne otvorená prevádzka na opravenom ..

Len donedávna bola obec Achali Samgori na gruzínsko-azerbajdžanskej hranici z hľadiska svetovej politiky úplne bezvýznamná. V piatok sa však zapísala do dejín ropného priemyslu zlatými písmenami. Práve tu bola slávnostne otvorená prevádzka na opravenom ropovode vedúcom z azerbajdžanského hlavného mesta Baku do gruzínskeho prístavu Supsa na brehu Čierneho mora. Odtiaľ bude kaspická ropa dopravovaná tankermi k európskym zákazníkom. Zatiaľ čo si vedenie Gruzínska a Azerbajdžanu pripíjalo skvelým gruzínskym vínom, ruskí ropní magnáti nahnevane škrípali zubami. Po prvý raz bol vážne narušený monopol Ruska ako tranzitnej krajiny pre kaspickú ropu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

368 kilometrov opraveného potrubia má pre Zakaukazsko obrovský význam. Gruzínsku prinesie ročne 30 miliónov USD na tranzitných poplatkoch, a teda znamená ďalší krok zakaukazských republík k ekonomickej nezávislosti od Ruska. Dosiaľ tiekla ropa z Baku smerom severným až do ruského prístavu Novorossijsk. V súčasnosti rovnaké množstvo, asi 2,5 milióna ton ročne, bude smerovať priamo na západ a úplne minie ruské územie. Zásoby ropy v celom kaspickom regióne boli ocenené ešte pred pádom svetových cien na 4 bilióny USD. Nech sa už ropná burza otriasa akokoľvek, podľa Američanov predstavuje oblasť Kaspického mora druhé najväčšie nálezisko na svete po Saudskej Arábii. Keď v máji 1997 prišiel do USA azerbajdžanský premiér Artur Rasuzade, dostal od jedného z ropných texaských magnátov kovbojské topánky. Noviny vtedy napísali: "Washington po prvý raz uznal Azerbajdžancov za seberovných." Moskva pri pohľade na vyzdobené čižmy zatínala päste. A nebolo to len pre strieborné kovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Niekdajší stranícky líder, v súčasnosti prezident kaspickej ropnej veľmoci Gejdar Alijev jazdí do Washingtonu rokovať o ďalších kontraktoch, a v Moskve len krčí ramenami, keď sa k nemu hlásia jeho súdruhovia zo sovietskeho obdobia a dovolávajú sa "zľavy v mene starého priateľstva". Alijev zvolil jednoduchú taktiku. Kontrakty podpisuje s tým, kto má najviac peňazí. Najväčšími partnermi v kontrakte, ktorý bol ešte pred otrasom svetového trhu pyšne nazývaný Kontraktom storočia, sú USA a Veľká Británia. Podpísali ho 20. októbra 1994 a týka sa troch morských ložísk na kaspickom šelfe s exotickými názvami Azeri, Čirag a Gunešli. Ich zásoby sa odhadujú na 460 miliónov ton, okrem toho má byť počas nasledujúcich 30 rokov vyťažených 125 miliárd kubíkov prírodného plynu. Zmluva so západnými spoločnosťami by mala Azerbajdžanu priniesť až 90 miliárd USD. Rusi získali potupných 10 percent z kontraktu a odvtedy sa domáhali rokovaní o štatúte Kaspického mora. Tvrdia, že ide o spoločné bohatstvo všetkých kaspických štátov, ministerstvo zahraničných vecí preto niekoľko ráz označilo kontrakt za neplatný. Azerbajdžan naopak obvinil Rusko, že jeho tajné služby sú v oblasti príliš aktívne. Za obdobie boja o kontrolu nad kaspickou ropou boli v Azerbajdžane zvrhnutí dvaja prezidenti a uskutočnilo sa niekoľko pokusov o puč.

SkryťVypnúť reklamu

A tak vo chvíli, keď sa v piatok zaplňovala gruzínska časť ropovodu, v Moskve oznámili, že štát bude nútený predať ďalších 2,5 percenta svojich akcií gigantu Gazprom. Rusko kontrolovalo azerbajdžanskú ropu viac ako 100 rokov a možno práve v dedinke Achali Samgori sa táto éra definitívne skončila.

PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, Moskva, agentúra EPICENTRUM

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu