PARÍŽ (TASR) - Komisia OSN na odzbrojenie Iraku (UNSCOM) mala dohody o výmene tajných informácií s piatimi krajinami vrátane USA, ale s Francúzskom a Ruskom podobné dohody podpísané neboli. Informoval o tom včera bývalý zbrojný inšpektor v Iraku Scott Ritter v rozhovore pre francúzsky denník Liberatión. Podľa neho zbrojní inšpektori piatim krajinám poskytovali zozbierané informácie a za to dostávali údaje od ich tajných služieb. Ako dodal, UNSCOM nemala zakázané poskytovať získané informácie iným vládam, kým jej šéf Richard Butler dohodu schválil. Ritter priznal, že sa stretol s predstaviteľmi francúzskej tajnej služby kvôli takejto dohode s Parížom. Napokon však "Francúzsko ponuku odmietlo so záverom, že poskytovaním pomoci UNSCOM by len pomohli odhaliť, že Irak podvádza, a to by podľa nich nepohlo veci ďalej". V súvislosti s ponukou Parížu UNSCOM objasnila, že ako agentúra OSN nemôže poskytovať informácie súvisiace s irackou národnou bezpečnosťou. Ak by však Francúzsko súhlasilo so špeciálnymi vzťahmi s UNSCOM a poskytlo citlivé informácie v jednotlivých prípadoch, všetky získané informácie by sme zdieľali s Francúzskom, dodal Ritter.
Ritter spomedzi piatich krajín spolupracujúcich s UNSCOM spomenul len USA. Na otázku, či bola takáto dohoda ponúknutá aj Rusku, dodal: "Rusko je beznádejný prípad. Rusi pracujú pre Iračanov." Podľa neho boli dohody potrebné pre prácu zbrojných inšpektorov, ktorí mali len niekoľko zdrojov, aby zdolali iracké úsilie o ukrývanie informácií.
Ak by sa Ritterove vyhlásenia potvrdili, skomplikovalo by to nedávne obvinenia, podľa ktorých inšpektori pomáhali USA v špionáži v Iraku.
Irak bol tiež jednou z ústredných tém na včerajších pracovných raňajkách britského ministra zahraničných vecí Robina Cooka a jeho francúzskeho rezortného partnera Huberta Védrina. Paríž vlani v decembri označil účasť Londýna na leteckých útokoch proti Iraku za jednostranné rozhodnutie, ktorým Británia obišla Bezpečnostnú radu (BR) OSN. Útoky podľa francúzskych predstaviteľov neprispeli k vyriešeniu krízy týkajúcej sa kontroly irackých zbrojných programov, niektorí dokonca konštatovali, že britská intervencia po boku USA zosmiešnila spoločnú európsku politiku.
Pri decembrových amerických a britských leteckých útokoch na Irak zahynuli aj viacerí poradcovia vlády tejto blízkovýchodnej arabskej krajiny, ktorí sa v čase bombardovania zdržiavali v priestoroch ostreľovaných budov. S odvolaním sa na americké špionážne zdroje to včera vo Washingtone vyhlásil náčelník generálneho štábu americkej armády generál Henry Shelton.