BRATISLAVA – V parlamente sa objavujú hlasy, aj poslancov z koalície, že júnový termín volieb je praktickejší ako jesenný.
Opozícia už vlani prišla s návrhom presunúť termín parlamentných volieb zo septembra na jún 2002. Po doznievajúcom referende o predčasných voľbách však nemal tento návrh nádej na úspech.
V prípade, že zostavovanie vlády sprevádzajú problémy, nové zoskupenie nestihne do parlamentu predložiť rozpočet a začína sa s rozpočtovým provizóriom. Naposledy to tak bolo po posledných voľbách.
Ak sa teda v koalícii nenájde dostatok vôle presunúť voľby na jún 2002, je tu možnosť nájsť dohodu pre volebné obdobie 2002 až 2006. Súčasný parlament by mohol prijať ústavný zákon, že volebné obdobie budúcej Národnej rady sa neskončí v septembri, ale už v júni 2006.
Poslanec Peter Zajac by sa takému rozhodnutiu nebránil: „Viem si predstaviť, že by táto koalícia urobila dobrú službu, keby sa prijal taký zákon. Osobne by som pokladal júnový termín volieb za lepší ako septembrový.“ Skeptický je ale v otázke zmeny funkčného obdobia súčasného parlamentu. Problém vidí v tom, či táto vládna koalícia splní svoj program a skrátenie termínu volieb o tri mesiace by poznamenalo prijímanie zákonov už začiatkom budúceho roka. Orosz z SDĽ tvrdí, že upraviť termín volieb na jún v roku 2006 je zaujímavá myšlienka. Podľa generálneho sekretára SDKÚ Šimka by sa nemalo špekulovať o dĺžke volebného obdobia, lebo nájsť argument, prečo by voľby mali byť inokedy, ako to určujú ústavné pravidlá, nie je komplikované.
Poslanec HZDS Brňák nevie, prečo by mal tento parlament riešiť pomery iného parlamentu. „Myslím si, že takéto rozhodnutie by možno čisto formálno-právne mohlo existovať, ale obávam sa, že z hľadiska legitimity by veľmi silne pokrivkávalo na obidvoch nohách.“
(sp)