Včera sa vo Freetowne ozývala občasná mínometná paľba i streľba z ľahkých zbraní. Za nepravdivé a zavádzajúce označil generál Ahmadu správy, podľa ktorých sa povstalci zmocnili prezidentského paláca, okolitých budov a kasární. Podľa svedkov však
povstalci ovládli prázdny prezidentský palác, podpálili nigérijské veľvyslanectvo a policajnú stanicu a vyslobodili svojich druhov z hlavnej väznice. Prezident Ahmad Tejan Kabbah sa v stredu s rodinou uchýlil na vojenskú základňu ECOMOG.
Malá západoafrická Sierra Leone vyniká v rámci čierneho kontinentu - okrem bohatých zásob diamatov - najmä početnosťou vojenských prevratov. V stredu protivládni povstalci údajne dobyli veľkú časť Freetownu a snažia sa zvrhnúť vládu prezidenta Kabbaha. Túto prvú moslimskú hlavu krajiny v histórii rovnakí povstalci zvrhli už v máji 1997 a do funkcie ju musel minulý rok vo februári vrátiť mierový zbor ECOMOG. Za takmer 38 rokov nezávislosti zažila jedna z najchudobnejších krajín sveta nespočetný počet vojenských prevratov. Prvý sa podaril už v roku 1967 Ch. Blakeovi, poslednými úspešnými boli puče kapitána Strassera v roku 1992, generála Bia v 1996 a majora Koromu v roku 1997. Okrem toho v krajine zúri skoro osem rokov občianska vojna, počas ktorej bolo zabitých 15 000 ľudí. V pozadí všetkých prevratov je snaha o ovládnutie nálezísk diamantov, ale i zlata, bauxitu či titanovej rudy. V súčasnosti provládne oddiely ECOMOG stoja proti povstalcom, ktorí pochádzajú z radov prívržencov zvrhnutej junty majora Koromu.