telia zo základne Incirlik v Turecku. Iracký radar zameral hliadkujúce spojenecké lietadlo a americká stíhačka F-16 preto vypálila na radarovú stanicu v severnej bezletovej zóne jednu raketu typu HARM. Po akcii sa všetky lietadlá vrátili bezpečne na základňu v Turecku. Včerajší incident bol za uplynulých desať dní už štvrtým zo série konfliktov v bezletových zónach na severe a juhu Iraku, ktoré Bagdad odmieta rešpektovať. Americké a britské lietadlá kontrolujú obe zóny, ktoré vznikli po vojne v Perzskom zálive v roku 1991. Aj minulý týždeň odpovedali na streľbu irackého delostrelectva raketami vypálenými zo vzduchu.
Iracký vládny denník As-Saura včera napísal, že Irak vyzval Francúzsko, aby sa definitívne zrieklo účasti na monitorovaní bezletových zón nad severným a južným Irakom, kde hliadkujú tiež americké a britské lietadlá. Účasť na monitorovaní je podľa denníka hanbou Francúzska, ktoré Bagdad za posledné dni kritizuje za pretvárku, i keď Paríž bol v minulých krízach skôr na strane Bagdadu ako Washingtonu. Francúzsko oznámilo v decembri, keď USA a Británia viedli trojdňovú vojenskú operáciu proti Iraku, že dočasne zastavuje účasť na leteckom monitorovaní južnej bezletovej zóny.
As-Saura napísal, že ak chce Francúzsko dokázať, že je ozajstným priateľom Iraku, a získať si dôveru Iračanov, musí sa monitorovania vzdať definitívne.