O ROZŠIROVANÍ EÚ
Zámer nemeckej vlády pokračovať v rozširovaní Európskej únie o nových členov zo strednej a východnej Európy, vrátane Českej republiky a Slovenska, včera v Prahe tlmočil šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer. Podľa Fischera si je nemecká vláda vedomá svojej zodpovednosti a významu integračného procesu, preto svoje polročné predsedníctvo v EÚ chce využiť na vytváranie podmienok pre uskutočnenie integrácie. Po rokovaní so svojím českým náprotivkom Janom Kavanom nemecký minister zahraničia povedal: "Pre nás otázka neznie, či dôjde k rozšíreniu, ale ako." Samotnému rozširovaniu únie musí podľa Fischera predchádzať reforma EÚ. Ministri ČR a Nemecka v súvislosti s procesom rozširovania EÚ a NATO ocenili aj pozitívny politický vývoj v SR.
CHILE ŽIADA ÚČASŤ
NA PROCESE
Čílska vláda včera požiadala, aby sa mohla zúčastniť nových vypočúvaní bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta pred britským Najvyšším súdom, ktorý bude 18. januára prehodnocovať otázku Pinochetovej imunity. Ako uviedli predstavitelia britskej Snemovne lordov, ktorá plní funkciu najvyššieho súdu, čílski právni zástupcovia splnomocnení čílskou vládou predložili petíciu, v ktorej žiadajú o povolenie vyjadriť svoj názor počas vypočúvania. Chile, ktoré neúspešne požadovalo Pinochetov návrat do vlasti, sa prvej časti vypočúvania nazúčastnilo. Najvyšší súd sa bude touto žiadosťou zaoberať v priebehu budúceho týždňa.
IRÁNSKY SPISOVATEĽ HĽADÁ AZYL
Iránsky spisovateľ Muhammad Alí Kúšan požiadal o dočasný azyl v Nórsku vzhľadom na obavy o svoj život po návrate do vlasti. Kúšan pricestoval do Nórska, aby sa zúčastnil na stretnutí organizácie pre ľudské práva Forum na tému slobody vyjadrovania. Na konferencii predniesol kritické stanoviská o cenzúre spisovateľov zo strany iránskych úradov. Následne po tom požiadal z humanitných dôvodov o azyl v Nórsku. Iránsky spisovateľ sa obáva o vlastnú bezpečnosť v Iráne, kde bolo za uplynulý polrok zavraždených šesť spisovateľov a intelektuálov, údajne členmi vládnych bezpečnostných zložiek. Iránske úrady zatkli niekoľko agentov iránskej tajnej služby pre podozrenie z účasti na nedávnych vraždách disidentských intelektuálov.
NETANJAHUOV POLITICKÝ OSUD JE NEISTÝ
Posledné prieskumy verejnej mienky v Izraeli ukazujú mierny nárast podpory pre premiéra Benjamina Netanjahua, ale zároveň z nich vyplýva, že o svoju pozíciu môže v druhom kole volieb prísť. Podľa prieskumov je líder pravicovej strany Likud stále na čele početnej skupiny uchádzačov o premiérske kreslo, ak by sa voľby konali tento týždeň. To isté však neplatí o druhom kole hlasovania, kde jeho víťazstvo vôbec nie je isté. Netanjahu by v prvom kole získal 33 percent a jeho hlavný rival, vodca labouristov Jehud Barak len o jedno percento menej. Za ním s 20 percentami nasleduje bývalý armádny veliteľ Amnon Lipkin-Šahak a s osempercentným ziskom zástanca tvrdej línie Benny Begin. Prieskum však ukázal, že v prípade zápasu medzi Netanjahuom a Lipkin-Šahakom by zvíťazil s 53 percentami konkurent súčasného premiéra, pričom Netanjahua by porazil aj Barak.
(TASR)