(UNSCOM) pre zbrane Scott Ritter povedal v austrálskom rozhlase, že niet pochýb, že Spojené štáty mali prístup k informáciám, ktoré zhromaždila UNSCOM o zbraniach hromadného ničenia v Iraku a o irackom prezidentovi Saddámovi Hussajnovi. Tieto informácie využili pri decembrovom bombardovaní Iraku USA a Veľkou Britániou pod krycím názvom Púštna líška, povedal.
"Podľa mňa je celkom zjavné, keď sa pozriete na zariadenia zbombardované Spojenými štátmi v operácii Púštna líška, že cieľmi boli lokality určené podľa informácií, ktoré vypracovala UNSCOM," povedal Ritter pre rádio SBS. "Považujem to za trestuhodné," dodal. Šéfinšpektor pre zbrane OSN Richard Butler odmietol obvinenia, že jeho tím sa zapojil do špionáže, zatiaľ čo hovorca OSN v stredu vyhlásil, že generálny tajomník Kofi Annan nemá žiadne dôkazy potvrdzujúce tieto obvinenia. Ritter odstúpil v auguste v dôsledku postupu zbrojných inšpektorov. Jeho tvrdenia sa zhodujú s americkými novinovými správami, podľa ktorých USA odpočúvali tajné iracké rozhovory za použitia správ zhromaždených Butlerovými zbrojnými tímami.
"Spojené štáty poskytli rozhodujúcu pomoc špeciálnej komisii a vďaka tejto pomoci sa dostali do styku s veľmi citlivými informáciami, ktoré sa dotýkali politickej situácie v Iraku," povedal Ritter. "Vyšetrovali sme, ako chránia tieto zbrane, čo nás priviedlo do kontaktu s tým, ako chránia prezidenta. K niektorým informáciám sa dostali USA."
Butler, austrálsky diplomat, dôrazne poprel už pred OSN, že by sa jeho tím zúčastnil špionáže. "Neexistuje žiadna špionáž. Rád by som to celkom vyvrátil," povedal Butler telefonicky pre austrálsky rozhlas ABC. "UNSCOM nikdy nevyvíjala výzvedné aktivity pre žiaden zo 40 či 50 členských štátov, ktoré nás podporujú, pričom USA sú iba jedným z nich," dodal Butler spolu s priznaním, že jeho tím prijal pomoc členských štátov vrátane USA. "Vždy som jasne hovoril, že prijmeme iba pomoc, ktorá smeruje k odzbrojeniu, a neschválil by som nič, čo by mohlo slúžiť iným účelom," povedal. Odrazil obnovené špekulácie o nátlaku, aby odstúpil: "Myslím, že rozumní ľudia uznávajú, že zastreliť posla je nešťastný spôsob, ako riešiť podstatu problému."