BRATISLAVA – Štátny tajomník rezortu diplomacie Ján Figeľ si v súvislosti s naším vstupom do NATO myslí, že bez ohľadu na tváre a zostavenie budúcej vládnej koalície bude dôležité pokračovanie vo vojenských reformách. „Keď to bude len o tom, aká vláda, tak to bude príliš spolitizované.“ Figeľ si želá, aby už v čase pražského summitu v novembri 2002 bola zostavená nemecká vláda a dobre dopadli voľby v ďalších členských krajinách NATO.
Predseda zahraničného výboru parlamentu Peter Weiss hovorí, že dôležitejšie ako predčasné voľby sú praktické činy súčasnej opozície, ktoré by mali viesť k rozptyľovaniu obáv, že nová vláda sa bude správať inak ako súčasná.
Poslanec HZDS Peter Brňák povedal, že nemá dostatok informácií o tom, že by koalícia podporila opozičný návrh na skrátenie volebného obdobia. Ak sa však nemáme hrať podľa Brňáka na guličky, ale posudzovať pozíciu štátu v súvislosti so vstupom do NATO, mohol by to byť možno prvýkrát v histórii aj spoločný návrh ústavnoprávneho výboru parlamentu na skrátenie volebného obdobia.
Šéf SMK Béla Bugár hovorí, že júnový termín volieb a programové vyhlásenie novej vlády o smerovaní do NATO a EÚ ešte nemusí nič dokazovať: „Aj mečiarovci to tam mali napísané, a konali inak.“
(sp)