Americký prezidentský kolotoč sa roztáča

Zatiaľ žiaden americký politik, ale ani novinár alebo aj najvýnimočnejší politický stratég nedokáže predpovedať, kto sa stane na jeseň budúceho roka v poradí 43. prezidentom Spojených štátov amerických. Len niečo vyše roka pred začiatkom tradičného ...

Zatiaľ žiaden americký politik, ale ani novinár alebo aj najvýnimočnejší politický stratég nedokáže predpovedať, kto sa stane na jeseň budúceho roka v poradí 43. prezidentom Spojených štátov amerických. Len niečo vyše roka pred začiatkom tradičného merania síl kandidátov dvoch hlavných politických strán - republikánov a demokratov - v tzv. primárkach v štáte New Hampshire ešte dokonca nie je známe ani to, ako sa skončí politický osud terajšieho šéfa Bieleho domu Billa Clintona následkom kauzy Monika Lewinská.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak by Senát novozvoleného 106. Kongresu USA, ktorý začal 5. januára oficiálne legislatívnu činnosť, napokon Clintona z úradu predčasne odvolal a na jeho miesto by nastúpil viceprezident Al Gore, mal by práve tento muž veľkú šancu v prezidentských voľbách zvíťaziť. Al Gore sa však tvári, akoby Bill Clinton žiadnym škandálom neprechádzal, a preto v týchto dňoch ako vôbec prvý prezidentský kandidát z radov demokratov oficiálne ohlásil svoju kandidatúru. Mnohí pozorovatelia tvrdia, že si za roky tvrdej politickej "makačky" vytvoril vynikajúce predpolie na získanie najvyššieho úradu. Osem rokov pôsobil ako kongresman za štát Tennessee, takisto osem rokov pracoval ako senátor za ten istý štát a už šesť rokov slúži prakticky bez väčších škrabancov veľmi úspešne Clintonovi vo funkcii viceprezidenta. Sám Bill Clinton mu vytvoril vhodný manévrovací priestor, a tak Al Gore nebol nikdy počas šiestich rokov v tieni Clintona, ako to často bývalo v prípade amerických viceprezidentov v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Al Gore je dobrý aj v zbieraní potrebných finančných fondov. Nebude vraj pre neho žiadny problém získať 35 miliónov USD, čo je aj finančný limit oficiálne určený federálnou volebnou komisiou na prezidentské voľby v roku 2000. Pred štyrmi rokmi bol limit niečo vyše 30 miliónov USD. Al Gore počas šiestich rokov veľmi často cestoval po Amerike, je teda veľmi známy, čo má v politike cenu zlata. Občas ho síce americkí novinári častujú prezývkou "psí čumák", lebo pri osobnom kontakte pôsobí strnulo a do smiechu sa musí doslova donútiť, ale to sa ešte dá v priebehu nadchádzajúcich mesiacov "prebrúsiť"... Ostatní demokratickí kandidáti zostávajú do značnej miery v jeho tieni, či už ide o bývalého senátora Billa Bradleyho z New Jersey, alebo senátora Paula Wellstona z Minnesoty.

SkryťVypnúť reklamu

V tábore republikánov je výber oveľa pestrejší. Ešte stále duchovný vodca republikánsko-konzervatívnej revolúcie Newt Gingrich, ktorý sa prekvapivo v novembri vzdal funkcie predsedu Snemovne reprezentantov a bol po prezidentovi a viceprezidentovi v poradí tretím politicky najvplyvnejším mužom Ameriky, síce ohlásil aj odchod z politiky, ale objavujú sa hlasy, že z ústrania vyrazí vo vhodnej chvíli do útoku. Prezidentskú kandidatúru však zatiaľ neohlásil. Ako prvý z republikánov to však už v týchto dňoch urobil 62-ročný senátor z Arizony John McCain, muž ovenčený gloriolou amerického národného hrdinu. Bojoval ako námorný pilot vo Vietname a po zostrelení strávil päť rokov vo vietnamskom väzení. Je to muž vízie, čo je v súčasnej Amerike mimoriadne cenná devíza.

SkryťVypnúť reklamu

Hlásia sa aj starí známi - republikáni, ktorí v posledných voľbách v roku 1996 nezabodovali najlepšie. Či už ide o Lamara Alexandera, bývalého guvernéra štátu Tennessee, alebo vydavateľa Steva Forbesa, či známeho konzervatívneho televízneho komentátora Pata Buchanana. Ale do súboja sa chystá aj bývalý Bushov viceprezident Dan Quayle a čoraz väčšie šance sa dávajú jednému zo synov bývalého prezidenta Georgeovi Bushovi, ktorý teraz "robí" - a veľmi úspešne - texaského guvernéra.

V nadchádzajúcich prezidentských voľbách však bude chýbať bývalý senátor Bob Dole, ktorý prehral súboj o Biely dom práve s Billom Clintonom v roku 1996. Priezvisko Dole by však aj napriek jeho neúčasti chýbať nemalo. Elizabeth Doleová, teda Bobova manželka, sa vzdala funkcie prezidentky amerického Červeného kríža, čo je vraj jasným signálom, že sa mieni uchádzať o kandidatúru na najvyšší úrad. Treba povedať, že nie je bez šancí. Elizabeth je známa doma aj v zahraničí, jej manžela stále považujú za vplyvné eso v Republikánskej strane, a čo je veľmi dôležité: Doleovci majú dosť peňazí a Elizabeth nebude robiť žiadne problémy nielenže získať minimálne 20 miliónov potrebných na vstup do kampane, ale naopak, bude si musieť dávať pozor, aby neprekročila stanovený federálny 35-miliónový limit. Je takmer isté, že by dostala hlasy absolútnej väčšiny amerických žien, ktoré vyznávajú tradičné konzervatívne hodnoty. A treba povedať, že tých v žiadnom prípade nie je málo... Takže - demokrati si na priezvisko Dole budú zrejme zasa musieť dávať veľký pozor... MICHAL HAVRAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 606
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 341
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 168
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 370
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 833
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 893
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu