Nemecko čaká v oblasti zahraničnej politiky náročný polrok, ktorého úspechy a neúspechy sa premietnu aj na vnútropolitickú scénu a overia stabilitu novej červeno-zelenej koalície. Na Nový rok sa Bonn ujal predsedníctva v Európskej únii (EÚ), prebral vedenie európskeho piliera NATO - Západoeurópskej únie (ZEÚ), a pripadla mu aj úloha hostiteľa summitu najpriemyselnejších krajín sveta - skupiny G7 za účasti Ruska.
Už samotné predsedníctvo v únii bude stáť Nemecko priveľa síl, kedže na jeho bedrách leží nezávideniahodná zodpovednosť. Schválenie balíka reforiem v rámci Agendy 2000, čo je najdôležitejší cieľ nemeckého predsedníctva, bude určovať ďalší vývoj únie doslova vo všetkých jej oblastiach. Neúspech paralyzuje vnútorné fungovanie pätnástky a ohrozí rozšírenie únie na východ. Rozhodujúci nebude len výsledok rokovaní, ale aj časový horizont. Na summite EÚ vo Viedni nepadol termín ukončenia rokovaní o Agende 2000 koncom marca náhodne. Balíček reforiem totiž musí schváliť Európsky parlament ešte pred júnovými voľbami tohoto jediného voleného orgánu únie. Inak sa bude Agendou 2000 zaoberať až nový parlament, čo však nemôže byť skôr ako neskoro na jeseň. Európskej komisii potom hrozí, že začne nové storočie bez rozpočtového rámca a pravidiel pre poskytovanie regionálnej pomoci.
Nemecko bude počas rokovaní o najkontroverznejšej reforme financovania sedieť na dvoch stoličkách. Na tej predsedníckej ako arbiter a na druhej ako jedna zo strán konfliktu. Ako potvrdil nemecký kancelár Gerhard Schröder pre týždenník Der Spiegel, bude Bonn požadovať kompromis, podľa ktorého bude doterajší príspevok do bruselskej pokladnice vo výške 22 miliárd mariek "v rokoch 2000 až 2006 pozvoľna klesať, a nie stúpať". Inak Schröder hrozí, že sa "odloží termín rozširovania únie". Korením spomínaných rokovaní bude nepochybne aj výber nového predsedu a podpredsedov Európskej komisie a vymenovanie vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú politiku.
Úspech Agendy 2000 je pre Slovensko dôležitý nielen z dlhodobého hľadiska, teda rýchlosti rozširovania únie. Našej žiadosti o rýchle preradenie do prvej skupiny kandidátov bude únia schopná načúvať až po tom, čo si vydiskutuje vlastné problémy. Aj keď úspech v tomto smere je počas nemeckého predsedníctva málo pravdepodobný, bude sa slovenská diplomacia snažiť pripraviť úrodnú pôdu na pozitívne rozhodnutie v nasledujúcom polroku.
Menej problematickejšou úlohou nemeckého predsedníctva bude schválenie európskeho paktu zamestnanosti, ktorý má pomôcť jednotlivým krajinám znížiť dnes 17-miliónovú nezamestnanosť. V tejto otázke však panuje medzi sociálnymi demokratmi, ktorí ovládajú úniu, zhoda.
MIRIAM MRÍZOVÁ