ktorých takmer 300 miliónov obyvateľov ochotne prijalo nové peniaze, sa začalo obchodovanie v novej mene, britský najpredávanejší denník The Sun napísal o "Euro nie-nie". Jeho čitatelia hlasovali v pomere 9:1 proti prijatiu novej nadnárodnej meny a podobný počet sa nazdáva, že premiér Tony Blair sa už rozhodol podpísať vstup do Európskej menovej únie (EMU), hoci oficiálna politika britskej vlády znie "vyčkajme a uvidíme". "Výsledkom je krištáľovo jasné varovanie Tonymu Blairovi, že ľudia netúžia nechať sa zmanipulovať pre kopanie rybníka," objasnili noviny.
Británia zostáva najskeptickejším z pätnástich štátov Európskej únie vo veci predností novej meny. Podozrievavosť euroskeptikov v politickej pravici vychádza z toho, že euro vytvorí nezastaviteľnú hybnú silu, ktorá donúti Britániu pridať sa a stiahne ju po "klzkom svahu" k politickej únii. David Heathcoat-Amory, hovorca ministerstva financií za opozičnú konzervatívnu stranu, presne vyjadril tieto obavy. "Keby sme sa pridali, zistili by sme, že veľká časť našej ekonomiky a vlastne celého politického systému by sa preniesla do zámoria (na európsky kontinent - pozn. r.)."
Samotný premiér Blair, ktorý je na dovolenke na Seychellách, sa úporne snažil zdôrazniť, že ešte nenastal správny okamih pre Britániu, aby sa pridala k euru, hoci čoskoro zverejnia približný prechodný plán. "Británia potrebuje obdobie ustálenej a udržateľnej konvergencie, kým budeme v pozícii, aby sme sa mohli rozhodnúť," vyjadril sa v článku pre ázijské vydanie Wall Street Journal.
"Veľmi to ľutujem (že sa Británia nepridala). Toto je najväčšia vec, aká sa na európskom kontinente odohrala od založenia spoločného trhu a 11 štátov slobodne napreduje. Tragédia je, že nepatríme k zakladajúcim členom - a ja dúfam, že sa pridáme skôr, a nie neskôr - a to tak zavčasu, ako to len pôjde," povedal pre rádio BBC labourista Giles Radice, predseda vplyvného parlamentného výboru pre výber pokladu. Takéto hlasy však zanikli v prívale protieurópskych nálad v niektorých novinách. Daily Mail citoval vysokopostaveného poradcu ministra financií, ktorý údajne povedal, že šéf Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg zamestnáva "klaunov", ktorí nestačia na svoju prácu. Takéto historky spolu s údajnou nedostatočnou podporou zo strany vlády nahnevali niektorých ľudí z brandže. "Tento postoj sťažuje obchodovanie s Európou, lebo nás špinia euroskeptickou nálepkou," povedal istý popredný bankár.
LIBRA ČI EURO?
Britská banka NatWest Global Financial Markets sa vydala proti prúdu, keď v pondelok vyhlásila, že ešte vždy udáva cenu libry šterlingu v eure, a nie naopak, ako bolo všeobecne dohodnuté. Problém, ktorá mena bude uvádzaná na ľavej strane, sa pretriasal na londýnskych trhoch. Oficiálny postoj NatWest napokon znie, že bude udávať aj koľko euro tvorí libru, aj koľko pencí predstavuje euro. "Budeme sa pridŕžať trhovej konvencie - uznávame to. Chceme však zároveň byť flexibilní a schopní poskytovať služby obojsmerne," povedala Anneke Van Woundenbergová, koordinátorka projektu konverzie euro NatWest. Podľa trhovej konvencie má euro hodnotu okolo 71 pencí. Hodnota britskej libry je asi 1,40 eura.
(REUTERS, r)