korelácie medzi slovenským akciovým indexom a indexmi svetových trhov. Z praktického hľadiska bol jasným dôkazom absencie previazanosti s globálnymi trhmi krátkodobý letný nárast slovenského trhu v období oslabenia v podstate všetkých svetových indexov.
Relatívna stabilita slovenského kapitálového trhu, ignorujúceho často búrlivé pohyby na globálnych trhoch, bola v tomto roku sprevádzaná dlhodobým postupným oslabovaním. Slovenský akciový index dosiahol najhorší priemerný mesačný výkon (pre úplnosť je potrebné dodať, že v tomto smere je na tom stále lepšie ako index ruského trhu). Príčiny stavu kapitálového trhu boli už rozoberané na rôznych fórach. Nepokladáme za správny predpoklad, že k zásadnému zlepšeniu stavu kapitálového trhu bude stačiť súbor legislatívnych zmien. Podstatným impulzom pre rozvoj trhu môže byť príchod nových významných emisií, omnoho významnejšia pre budúcnosť trhu je však zmena v doterajšej orientácii vývoja slovenskej ekonomiky smerom od tržných princípov.
Pri stále klesajúcej likvidite došlo v uplynulom roku k výraznému oddeleniu akcií "druhého sledu" od najlikvidnejšej časti trhu. Akcie spoločností ako Chemolak, Harmanecké papierne, Drôtovňa, Plastika, Biotika, JCP, patriace ešte donedávna do skupiny blue cheapsov, sú obchodované iba sporadicky a ich cenová úroveň sa pohybuje blízko historických miním.
V podstate jedinou emisiou, ktorá si v priebehu roka udržala charakter (či aspoň zdanie tohoto charakteru) portfóliového titulu, boli akcie Slovnaftu. Vývoj ich ceny nebol postihnutý výraznými otrasmi a celoročný výkon je nad výkonom trhu. Naopak, výrazne stratili akcie Slovakofarmy, kde došlo k zreálneniu ceny tejto emisie a u VSŽ, kde bol prepad ceny spôsobený stratou záujmu investorov v dôsledku po celý rok gradujúcich fundamentálnych problémov. Akcie VÚB vyšli z porovnania výkonnosti najlepšie, vývoj ich ceny však bol v pravom slova zmysle dramatický a pravdepodobne nie vždy daný trhovým ocenením.
JURAJ KOVÁČIK
P67value, s. r. o. Bratislava