LUANDA (ČTK TASR) - Povstalci v sobotu v Angole zostrelili lietadlo OSN, Hercules C-130, v ktorom cestovalo osem ľudí. Oznámil to angolský štátny rozhlas a potvrdil hovorca OSN. Lietadlo zasiahli krátko po vzlietnutí z letiska mesta Huambo, ležiaceho asi 600 kilometrov od metropoly Luanda, kde letelo. Lietadlo sa pokúšalo po zásahu protilietadlovej paľby vrátiť na letisko, no zrútilo sa asi 80 km od mesta do oblasti kontrolovanej povstalcami Národného zväzu pre úplnú nezávislosť Angoly (UNITA). Na palube boli štyria členovia posádky, traja pracovníci OSN a jeden pracovník Svetového programu pre výživu (WFP).
Iné lietadlo OSN, tiež Hercules C-130, zostrelili povstalci z UNITA v rovnakej oblasti 26. decembra 1998. Podľa angolskej armády vtedy všetkých 14 cestujúcich, vrátane 10 členov OSN, prežilo a bolo zajatých povstalcami. UNITA však v sobotu poprela správy vlády, že drží osoby, ktoré prežili pád lietadla v zajatí. Podľa hovorcu UNITA zúria v oblasti pádu lietadla boje a organizácia nepozná osud jeho pasažierov. Angolský štátny rozhlas informoval, že UNITA previezla osoby, ktoré pád lietadla OSN prežili, na svoje základne v oblasti miest Andulo alebo Bailundo, asi 290 kilometrov južne od Luandy.
Pozorovateľská misia OSN v Angole sa snažila kontaktovať s organizáciou UNITA v snahe zistiť ďalšie okolnosti sobotňajšieho pádu lietadla, kým neprišlo rozhodnutie z centrály OSN o stiahnutí pozorovateľov z krajiny. OSN prerušila na budúcich 48 hodín všetky lety nad územím Angoly. Generálny tajomník OSN Kofi Annan v sobotu vyhlásil, že je pobúrený zostrelením už druhého lietadla nad územím povstalcov v priebehu ôsmich dní. Uviedol, že je najvyšší čas, aby angolská vláda a povstalci UNITA vyhlásili "okamžité prímerie, ktoré by umožnilo pátracie a záchranné misie, ako aj premiestnenie štábu OSN do bezpečnejších oblastí". Podľa Annana nemožno ničím ospravedlniť akékoľvek odďaľovanie informácií o osude posádok oboch lietadiel.