Nemeckí stúpenci jednotnej európskej meny euro si konečne oddýchli. V deň, keď v Bruseli oznámili, že jedenásť krajín - medzi nimi Spolková republika Nemecko - sa stali "eurokrajinami", zverejnený výsledok prieskumu verejnej mienky ukázal, že väčšina Nemcov, už 53 percent, sa na zavedenie euro pozerá optimisticky. Stále však je ešte o 10 percent občanov menej pesimistických, a 9 percent ešte nevie, či to, čo ich v budúcich rokoch čaká, bude pre nich dobré.
Väčšina obyvateľov Nemecka si však ešte stále nevie dosť dobre predstaviť, čo pre nich bude jednotná mena znamenať v praxi. Berlínska študentka zubného lekárstva Mona-Lisa Simonová sa domnieva, že "pre väčšinu ľudí bude mnohé jednoduchšie. Nikto sa už pri cestách do zahraničia nebude musieť potýkať s rôznym výmenným kurzom. A bude tiež ľahšie porovnávať ceny a kúpiť si v zahraničí to, čo je tam lacnejšie ako doma". Inak posudzuje zavedenie euro vedúca posilovne Julia Bohmová. "Marka bola po desaťročia pevnou menou. Na jej hodnotu sme sa mohli vždy spoľahnúť. Euro zaviedli ale aj krajiny, ktorých mena nie je taká pevná," usudzuje. Starosta malej dedinky Campen vo Východnom Frízsku Jan Ross je zase pyšný nielen na euro, ale tiež na svoju obec. "Sme prvé mesto v Nemecku, ktoré má ulicu pomenovanú po euro," hovorí. Mimoriadnu zmenu znamenalo zavedenie euro pre tisíce zamestnancov bánk a sporiteľní, ktorí museli v priebehu 24 hodín upraviť tisíce počítačových systémov. Vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý je sídlom ústredia nielen väčšiny nemeckých bánk, ale tiež Európskej centrálnej banky, sa pracovalo v bankách prakticky celú silvestrovskú noc. A to nielen pri počítačoch, ale tiež v kantínach: Tam pripravili pre mimoriadne zmeny silvestrovské večere a každý pracovník dostal aj fľašku šampanského. To bola cena za to, že sa nemohol zúčastniť obrovskej silvestrovskej party v strede mesta, kde sa tancovalo, spievalo a pilo v žiare svetiel zo siedmich výškových budov bánk, ktoré vyzdobili symbolom euro.
Každý druhý nemecký obchod - tak to aspoň tvrdí Zväz nemeckého obchodu - už v sobotu označil ceny svojho tovaru nielen v markách, ale tiež v euro. Predstaviteľ Deutsche Bank Norbert Walter je presvedčený, že počas niekoľkých týždňov sa prejaví zavedenie euro v Nemecku znížením cien väčšiny tovaru. "Prvé budú na rade lieky a autá, ktorých cena v Nemecku klesne," tvrdí Walter. A spolkový kancelár Gerhard Schröder, ktorý sa ešte na jar minulého roka obával, že zavedenie euro bude pre Nemecko znamenať stratu pracovných miest, je v súčasnosti presvedčený, že "euro bude úplným úspechom".
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)