Aký bude dopad zavedenia eura na slovenské podniky?
"Jedným z hlavných cieľov zavedenia spoločnej európskej meny je zníženie nákladov na obchodné transakcie. Podľa európskych štandardov by banky nemali vyžadovať poplatky za konverziu pôvodnej meny krajiny eurozóny do eura. Doteraz sa tieto výmeny robili za strany nákup a predaj. Odteraz by to malo byť za kurz stred a bez poplatkov. Podniky teda ušetria."
Je výhodnejšie mať účet v eure?
"Pre podnikateľa bude úplne jedno, či má účet v eure, alebo nie. Ak má účet v nemeckých markách a potrebuje platiť v talianskych lírach, môže všetko robiť bez poplatkov, ako keby mal účet v eure. Znamená to, že existuje dostatočný priestor, aby sa účty v eure nemuseli zakladať okamžite po zavedení novej meny, ale postupne. Podnikatelia však môžu spojiť všetky účty v doterajších menách krajín eurozóny do jedného a ušetria tak poplatky za vedenie viacerých účtov."
Aké budú dopady zavedenia eura na slovenskú korunu?
"Zavedením spoločnej meny sa stráca možnosť diverzifikovať kurzové riziko tým, že si podniky, banky alebo investičné spoločnosti držali svoje devízové aktíva v rôznych európskych menách. Očakáva sa preto, že časť krátkodobého kapitálu uloženého v týchto menách sa presmeruje inam. Profitovať by z toho mala česká, poľská a maďarská mena, zo západoeurópskych krajín sa zvýši atraktívnosť britskej a švajčiarskej meny. Ak Slovensko vyšle dostatok pozitívnych signálov, najmä pri európskej integrácii, môže sa tento vplyv časom pozitívne prejaviť aj na slovenskej korune. V prospech slovenskej koruny pritom môžu pôsobiť hlavne relatívne vysoké úrokové sadzby, pretože v krajinách eurozóny, ale aj v krajinách ako Česko, Poľsko a Maďarsko dochádza v poslednom čase k poklesu sadzieb. Tento záujem však podľa mňa nebude okamžitý. Okrem toho bude na korunu pôsobiť viacero iných vplyvov, ktoré budú vyvíjať tlak skôr na oslabenie koruny."
Nespôsobia tieto pohyby na finančných trhoch oslabenie eura?
"Podporou pre euro bude fakt, že sa stane novou rezervnou menou. Viaceré centrálne banky preto budú nakupovať euro, ktoré sa stane konkurenciou dolára. To by malo vyvážiť negatívny efekt odchodu časti investícií pri snahe o diverzifikáciu kurzového rizika. V dlhodobejšom horizonte, aspoň rok, dôjde skôr k oslabeniu eura voči doláru. Ekonomická situácia v USA totiž bude zrejme lepšia ako v EÚ. Tento predpoklad potvrdzujú aj prepočty parity kúpnej sily pri oboch menách, ktorá signalizuje dlhodobejší vývoj kurzov a ktorá ukazuje v prospech dolára."
DUŠAN DEVÁN