LONDÝN (SITA) - Krátko pred začiatkom tretej a záverečnej etapy Európskej hospodárskej a menovej únie (EHMÚ) sa tri veľké ratingové agentúry Moody`s, Standard & Poor`s (S&P) a Fitch IBCA zhodli na tom, že v budúcej eurozóne vzrastie význam hodnotenia dlžníkov. Zároveň sa to však nedotkne kritérií, na základe ktorých sa vypracúvajú ratingové hodnotenia. Vzhľadom na túto zmenu udelia agentúry Moodys a Fitch IBCA v budúcnosti najvyššie hodnotenie AAA iba Rakúsku, Nemecku, Fínsku, Francúzsku, Írsku, Luxembursku a Holandsku. Ratingová agentúra S&P zo skupiny najlepších dlžníckych štátov vyčlení aj Fínsko a Írsko. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Podľa vyjadrenia troch najvýznamnejších svetových ratingových agentúr budú dlhy verejných a súkromných emitentov najprv hodnotené rovnako bez toho, aby sa zohľadňoval fakt, v akej mene je príslušný dlh denominovaný. Agentúry sa však rozchádzajú v otázke, či pre budúce ratingové hodnotenie týchto emitentov bude relevantný aktuálny rating v lokálnej alebo zahraničnej mene. Ratingová agentúra Fitch IBCA bude svoje hodnotenia zostavovať na základe aktuálnych ratingov dlžobných titulov denominovaných v zahraničných menách, pretože verejní emitenti v krajinách eurozóny už v budúcnosti nebudú disponovať právom samostatne rozhodnúť o emisii peňazí. Preto boli všetky dlhy štátov eurozóny denominované v domácej mene doteraz automaticky hodnotené najvyšším ratingom AAA. V prípade dlhov denominovaných v zahraničných menách sa tento automatický postup neuplatňoval a rovnako to bude aj v EHMÚ.
Hlavný manažér S&P v Európe Francois Veverka sa domnieva, že štáty menovej únie je nutné hodnotiť práve na základe výšky dlhov v zahraničných menách, naopak agentúra Moody`s bude za základ budúcich ratingových hodnotení považovať dlhy vedené v menách jednotlivých národných mien. Agentúra pritom nepovažuje stratu menovej nezávislosti za príliš významnú, pretože priame financovanie štátnych dlhov centrálnymi bankami bolo zakázané už od začiatku druhej etapy EHMÚ a všetky členské krajiny toto pravidlo dodržali. V neposlednom rade budú vlády krajín zúčastnených na EHMÚ vyberať dane v eure a rovnako v tejto mene budú uhrádzať aj svoje záväzky. Euro môže byť preto podľa ratingovej agentúry Moody`s považované za domácu menu. Všetky tri agentúry sa zhodli na význame úverového ratingu v budúcej menovej únii. Vzhľadom na elimináciu kurzových rizík sa pre investorov stane úverové riziko najdôležitejším rizikovým komponentom. Zároveň vznikne veľký európsky úverový trh, na ktorom budú investori odkázaní na efektívnu úverovú analýzu. To by však mohlo znamenať problémy pre krajiny s nižším ratingom, pretože v prípade napätej situácie na trhoch uprednostňujú investori vysokokvalitné tituly. Tento problém bude však nastolený až pri skutočnej krízovej situácii. Agentúra Fitch IBCA poukazuje na to, že riziká vzniku krízy likvidity sa u verejných dlžníkov zvýšia. Napriek tomu budú podľa nej vysoko zadlžené štáty ako Belgicko a Taliansko refinancovať svoje dlhy na úverovom trhu menovej únie ľahšie, pretože tento nový trh bude väčší, a preto aj likvidnejší. Podľa agentúry Moody`s však existuje nebezpečenstvo, že tento veľký trh ponúkne investorom zároveň príležitosť na rýchlejšiu vzájomnú výmenu dlžobných titulov, čo sa pri nepriaznivom vývoji na trhu pravdepodobne dotkne predovšetkým dlhopisov s nižšou bonitou.