Úrady nekoordinujú obchody so zbraňami

Tak ako za Mečiarovej vlády aj teraz prenikajú správy, že slovenský obchod s vojenským materiálom smerom do zahraničia nie je koordinovaný, lebo sa stáva, že v zahraničí si viac slovenských subjektov konkuruje v ponukách na predaj tohto materiálu konkrétn

emu zákazníkovi. Dokonca sa objavili správy, že dochádza k vývozu materiálu alebo služieb do teritórií, ktoré sú z hľadiska slovenskej zahraničnej politiky neprijateľné. Minister hospodárstva Ľudovít Černák minulý týždeň povedal, že Armex, a. s. Bratislava, a DMD Holding, a. s. Trenčín, si konkurovali pri predajoch zbraní v zahraničí. Možno predpokladať, že aj táto skutočnosť bola jedným z dôvodov, že Armex, ktorý založil štát v roku 1994, sa ministerstvo hospodárstva (MH) rozhodlo zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým za socializmu významné obchody so zbraňami koordinovali politici v Moskve, po páde Varšavskej zmluvy nastala kríza v obchode so slovenskými zbraňami. Zároveň monopol na obchody stratil pražský Omnipol, a. s., lebo padli všetky monopoly na zahraničný obchod. Obchody so zbraňami sa potom spolitizovali, predstavitelia niektorých slovenských strán sa v roku 1992 dožadovali, aby pri obchodovaní so zbraňami nerobila prekážky federálna licenčná komisia, ktorá presadzovala štátne záujmy ČSFR a navrhovali, aby slovenské subjekty boli regulované slovenskou komisiou. Fererálna komisia zanikla spolu s ČSFR a potom regulovala obchodovanie slovenská licenčná komisia. O jej zložení TASR naposledy priniesla správu v marci 1995, keď nastala výmena na jej postoch potom, ako začala fungovať nová Mečiarova vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Nový zákon o obchode s vojenským materiálom

Zásadnú zmenu do obchodovania so zbraňami mal priniesť zákon č. 179/1998 Z.z. o obchodovaní s vojenským materiálom. Zákon je účinný od 1. júla tohto roka. Zákon upravuje podmienky obchodovania s vojenským materiálom a pôsobnosť štátnej správy v tejto oblasti. Zákon podrobne definuje vojenský materiál, okrem zbraní sem patria aj vstupné komponenty na zbrane, skúšobné zariadenia a služby poskytované v súvislosti so zbraňami a ich výrobou. Patrí sem aj vysielanie odborníkov a poskytovanie informácií. Tento zákon vyňal podnikanie pri obchodovaní s vojenským materiálom spod živnostenského zákona a ustanovil, že obchodovať s vojenským materiálom môže len právnická osoba na základe povolenia. Povolenie vydáva ministerstvo hospodárstva po vyjadrení ministerstva zahraničia, ministerstva obrany a ministerstva vnútra. Povolenie sa môže vydať subjektom, v ktorých prevažuje slovenský kapitál. Zodpovedný zástupca spoločnosti musí mať 25 rokov, vysokoškolské vzdelanie a musí byť bezúhonný a spoľahlivý. Poslednú podmienku zákon špecifikuje, že ide o osobu, ktorá nebola odsúdená za úmyselný trestný čin a za niektoré neúmyselné trestné činy. Chýba tu však komplexné preverenie osoby tak, ako je to zvykom v krajinách EÚ. Na udelenie povolenia nie je právny nárok a ministerstvo ho môže odňať, ak si to vyžadujú "zahraničnopolitické a bezpečnostné záujmy Slovenska". Na uskutočnenie väčšiny obchodov s vojenským materiálom toto povolenie nestačí. Treba žiadať na MH ešte o udelenie licencie v prípade, ak ide o dovoz slúžiaci pre potreby obrany a bezpečnosti Slovenska a ak ide o export pochádzajúci zo slovenskej výroby a tiež, ak ide o materiál vyradený z ozbrojených síl SR. Na reexport licencia nie je potrebná. Licenciu udeľuje licenčná komisia, ktorú menuje vláda na návrh MH. Žiadateľ, ktorý má licenciu, písomne informuje MH o využívaní svojej licencie. Licenciu možno zrušiť aj pred vykonaním obchodu s vojenským materiálom napr. z dôvodu "zahraničnopolitických a bezpečnostných záujmov Slovenska". Podľa tohto zákona možno žiadať aj o predbežné povolenie na obchod s významným vojenským materiálom. Takéto povolenie umožní rokovať ministerstvom vybranému subjektu so zahraničným zákazníkom, a tak by sa malo pri významných vojenských materiáloch zamedziť konkurencii našich obchodníkov v zahaničí. Zoznam významných vojenských materiálov malo vydať ako všeobecne záväzný predpis MH. Kontrolu nad obchodovaním s vojenským materiálom robí MH, môže tiež robiť prehliadku objektov, ak je podozrenie, že je tu uskladnený vojenský materiál. Za nedodržiavanie povoľovacích podmienok a licenčných podmienok MH uloží pokutu od 10 tisíc Sk do 5 mil. Sk. Pred rokom predstaviteľ ministerstva obrany povedal, že cieľom tohto zákona je zoštíhliť počet spoločností obchodujúcich s vojenským materiálom.

SkryťVypnúť reklamu

Funguje už licenčný systém?

Všetky subjekty mali do začiatku októbra získať nové povolenie pre obchodovanie s vojenským materiálom, tak vyplýva z prechodných ustanovení spomenutého zákona. Minister Černák však minulý týždeň uvedený zákonný mechanizmus spomínal ako budúcu záležitosť. Pre agentúru SITA povedal, že MH SR bude presadzovať po zrušení štátnej a. s. Armex v obchodovaní so špeciálnou technikou model používaný vo vyspelých krajinách s trhovým hospodárstvom. To znamená, že predaj špeciálu by sa mal riadiť licenčným zákonom a koordinovať fungujúcou licenčnou komisiou. Černák doplnil, že mechanizmus licencií mal zaručiť, aby si obchodníci so zbraňami v zahraničí nekonkurovali, ako sa to stalo v prípade Armexu a DMD Holding.

Armex počas svojej existencie neposkytoval verejnosti údaje o svojom hospodárení. MH po urgencii tlače zverejnilo, že hospodárenie Armexu za 11 mesiacov tohto roka sa skončilo so stratou 15 mil. Sk, pri tržbách 84 mil. Sk a pri pohľadávkach z obchodného styku za takmer 300 mil. Sk. Riaditeľ Armexu Víťazoslav Moric predpokladá zisk Armexu za tento rok vo výške 6 mil. Sk, napriek tomu, že na konci novembra bolo vlastné imanie Armexu záporné. Do Armexu pri jeho založení v roku 1994 vložili 3 ministerstvá a DMD Holding, a.s. ako akcionári spolu 10 mil. Sk: MH SR 36 % akcií, MO SR 20 %, MV SR 10%, a DMD Holding 34 %.

SkryťVypnúť reklamu

Juraj Ďurčenka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu