Ako je všeobecne známe, pohľad burziánov je upretý do blízkej a ďalekej budúcnosti. Najdôležitejším mikroekonomickým ukazovateľom, ktorý hýbe kurzami účastín, je totiž zisk či, presnejšie povedané, predpoveď jeho vývoja v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch. Už dlhší čas sú aj z tohto dôvodu v popredí pozornosti aktérov na parkete akcie firiem operujúcich na Internete, ako aj podnikov z počítačovej brandže. Veď Internet je považovaný za dominantnú podnikateľskú oblasť nasledujúcich rokov a desaťročí - a kto zaujme na Internete ak nie monopolnú, tak aspoň mimoriadne silnú trhovú pozíciu, ten je víťazom globalizačnej technologickej revolúcie koncom 20. a začiatkom 21. storočia. Pre burziánov teda platí: kto vlastní účastiny týchto moderných firiem, ten má veľkú pravdepodobnosť, že sa bude radovať z obrovských ziskov z rastu kurzov. Pravdupovediac, väčšinou ide o mladé a v porovnaní s doterajšími priemyselnými kolosmi á la americký General Motors či nemecký Siemens mimoriadne malé (ale v každom prípade extrémne flexibilné a dynamické) firmičky. Nedá sa však vylúčiť, že s postupujúcou medzinárodnou internetizáciou sa zmenia na ťažiskové akciové spoločnosti budúcnosti.
Nadšenie burziánov pre internetové účastiny sa azda najlepšie odráža v tohtoročnom vývoji hodnoty amerického ukazovateľa NASDAQ, hlavného indexu, zahŕňajúceho predovšetkým kompjúterové, internetové a biotechnologické firmy, ktorého hodnota sa v priebehu tohto roku zvýšila o vyše tretinu. Toto majú "na svedomí" akcie starých známych počítačových harcovníkov Dell, Microsoft, Cisco a Intel, ako aj internetových favoritov Yahoo, Amazon.com a Network Solutions.
Burzová internetová eufória však nie je jednosmernou cestou k vysokým kurzovým ziskom. Akcie týchto firiem sú podľa názoru mnohých analytikov medzičasom beznádejne predražené. Napríklad nemecký odborný časopis FINANZWOCHE nabáda svojich čitateľov na mimoriadnu opatrnosť pri angažovaní sa v internetových akciách. Ako najlepší príklad poslúži dlhodobý vývoj hodnoty účastín internetového pioniera, firmy Netscape. Koncom roku 1995 vystrelil jej kurz z pôvodnej výšky 23 dolárov na 87 dolárov, aby sa začiatkom tohto roku prepadol na necelých 15 dolárov. Až po nedávnej kúpe Netscapu ďalšou internetovou firmou, AOL, sa hodnota účastín Netscape zvýšila na necelých 50 dolárov.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov