Rok 1998 bol pre devízový trh zlomový

BRATISLAVA (SITA) - Rok 1998 bol z pohľadu devízového trhu zlomový vo viacerých momentoch. Začiatkom roku svoju úlohu zohralo postupne sa znižujúce ratingové ohodnotenia Slovenskej republiky zo strany popredných svetových ratingových agentúr, čo spolu ...

BRATISLAVA (SITA) - Rok 1998 bol z pohľadu devízového trhu zlomový vo viacerých momentoch. Začiatkom roku svoju úlohu zohralo postupne sa znižujúce ratingové ohodnotenia Slovenskej republiky zo strany popredných svetových ratingových agentúr, čo spolu s čoraz vyšším tlakom na slovenskú korunu zo strany domácich subjektov vyústilo v druhej polovici roku do rozhodnutia centrálnej banky zrušiť fluktuačné pásmo a prejsť na floating. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to uviedol díler ING Barings Branislav Matušek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Počas januára tohto roku bol výmenný kurz slovenskej koruny do veľkej miery ovplyvňovaný vývojom úrokových sadzieb na medzibankovom peňažnom trhu. V prvých dňoch januára koruna posilnila približne o 0,5 %, čo bolo možné hodnotiť ako korekciu vývoja z decembra predošlého roku," pokračoval B. Matušek. Na vysvetlenie dodal, že koncom roka bol zaznamenaný zvýšený záujem o predaje slovenských korún zo strany domácich klientov, ktorí už tradične realizujú v tomto období platby do zahraničia. Hoci sa v prvej polovici roku nepodarilo prekonať hranicu 1,40 % od centrálnej parity v depreciačnej časti fluktuačného pásma, správy o možnom znížení ratingu Slovenska zapríčinili v priebehu záveru januára oslabenie koruny až k úrovni 3,90 % od centrálnej parity. Znamenalo to najnižšiu úroveň od májového ataku v roku 1997. Ako díler ING povedal, doplnenie trhu na fixingu centrálnej banky stabilizovalo ďalší vývoj a trh sa ustálil okolo úrovne 3,00 % od centrálnej parity.

SkryťVypnúť reklamu

Počas februára bolo podľa B. Matuška možné badať podstatnejšie upokojenie obchodnej aktivity, a to predovšetkým zo strany zahraničných investorov. Hodnota koruny sa pohybovala v úzkom pásme od 2,80 % až do 3,40 % od centrálnej parity s tým, že váha pozornosti sa upierala na denné fixingy centrálnej banky, ktorá sa do značnej miery usilovala stabilizovať trh fixovaním pod jeho úroveň a dopĺňať ho prostredníctvom predajov zahraničných mien na fixingu. Posilňovanie koruny bolo do veľkej miery limitované záujmom predovšetkým domácich klientov o jej predaje, čo korešpondovalo so stále sa zhoršujúcim vývojom na bežnom účte platobnej bilancie.

Ako ďalej povedal, v marci prišlo k podstatnej zmene nálady a záujmu o slovenskú korunu. Vysoké úrokové sadzby prilákali zahraničných investorov a koruna začala postupne nadobúdať stratené úrovne. K zmene nálady v prospech koruny prispel aj celkový pozitívnejší pohľad na emerging markets. To sa následne prejavilo posilnením koruny k úrovni 1,20 % od centrálnej parity. Predaje 3- až 6-mesačných forwardových transakcií prispeli k posunu indexu smerom bližšie k parite. V závere mesiaca bolo zverejnené rozhodnutie jednej z popredných svetových ratingových agentúr o znížení ratingového ohodnotenia Slovenska. Koruna po hektickom obchodovaní tesne po zverejnení oslabila až k úrovni 2,50 % od centrálnej parity. Od tohto momentu koruna počas celého nasledujúceho mesiaca iba posilňovala smerom bližšie k centrálnej parite.

SkryťVypnúť reklamu

Apríl bol do určitej miery jednosmernou "diaľnicou" smerom k úrovni 1,50 %, ktorú koruna dosiahla v poslednej dekáde apríla. Výška úrokových sadzieb počas mesiaca zostávala aj naďalej zaujímavá a k pozitívnemu "imidžu" koruny prispel aj vývoj na českom a poľskom trhu, kde bol aj naďalej zaznamenaný zvýšený záujem investorov o nákupy mien týchto krajín.

Jednoročné výročie ataku na slovenskú korunu počas uplynulého mája nemalo podľa neho žiadny vplyv na vývoj na trhu a koruna pokračovala vo svojom posilňovaní smerom bližšie k centrálnej parite. Záujem o nákupy korún bol vyvolaný aj výnosmi z emisií štátnych pokladničných poukážok, ktoré dosiahli úroveň 29 %. V priebehu polovice mesiaca dosiahol index hodnotu 0,60 % od centrálnej parity, avšak od tohto okamihu až do konca roku 1998 už iba oslabovala. V závere mesiaca máj tak atakovala hranicu 1,30 %, čo do značnej miery už v tom období predpovedalo zmenu trendu na trhu. V neposlednom rade bol podstatný aj postoj centrálnej banky, ktorá nepriamo naznačovala, že má záujem o udržanie koruny v depreciačnej časti fluktuačného pásma.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena nálady na peňažnom trhu, kde ministerstvo financií neakceptovalo v aukciách ŠPP výnosy nad 20 %, znamenala počas júna pokles úrovne úrokových sadzieb, čo následne začalo vyvolávať nálady v neprospech ďalšieho posilňovania koruny. Mierna korelácia s vývojom na českom trhu, kde sa schyľovalo k parlamentným voľbám, zapríčinila dosiahnutie hranice 3,20 % od centrálnej parity. Do záveru mesiaca sa však obchodovalo v pásme od 2,50 % až po hodnotu 3,20 %, ktorá zostala do záveru mesiaca neprekonaná.

Počas mesiaca júl sa začala na trhu postupne prejavovať prázdninová nálada. Obchodované objemy značne poklesli a trh sa do značnej miery stabilizoval v úzkom pásme od 2,50 % až po úroveň 2,90 %. Pokojnú hladinu na trhu rozrušila až realizácia príkazov na predaje zo strany domáceho klienta. Keďže banky v tomto čase disponovali dlhými pozíciami prichystanými na predvolebné obdobie, kde sa očakávalo oslabenie koruny, spolu so zníženou likviditou na trhu to znamenalo posilnenie koruny až k úrovni 1,80 %. Do konca mesiaca sa trh stabilizoval v úzkom pásme od 2,00 % až po 2,20 % od centrálnej parity.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj na svetových finančných trhoch spolu s blížiacimi sa parlamentnými voľbami, tentoraz už na Slovensku, podstatným spôsobom začal vplývať na vývoj slovenskej koruny počas augusta. Vďaka pokračujúcej podstatne nižšej likvidite na trhu sa začali pohyby na trhu stávať čoraz nervóznejšími, hoci smer bol do veľkej miery predurčený vývojom na okolitých trhoch. Tie zaznamenali zatvárania pozícií zo strany zahraničných investorov na emerging markets. Koruna oslabila až k úrovni 5,40 % od centrálnej parity v depreciačnej časti fluktuačného pásma. K miernemu prekvapeniu prišlo v druhej polovici augusta, keď centrálna banka fixovala 70 bodov pod trh, čo v každom prípade predznamenalo obchodnú aktivitu na niekoľko ďalších obchodných dní. Do konca mesiaca však koruna neoslabila pod úroveň 5,00 % od centrálnej parity.

SkryťVypnúť reklamu

Eskalácia finančnej krízy v Rusku počas septembra negatívne ovplyvnila hodnotu slovenskej koruny, ktorá sa opätovne dostala nad úroveň 5,00 % od centrálnej parity, a to až k úrovni 6,60 %, hoci centrálna banka sa snažila fixovaním okolo úrovne 5,95 % udržať trh v pásme. Najväčšie nákupy zahraničných mien prichádzali zo strany domácich klientov, ktorý v obave pred možným kurzovým posunom zabezpečovali svoje pozície.

Október si v každom prípade nájde svoje miesto v histórii slovenského devízového trhu. K 1. októbru pristúpila Národná banka Slovenska k zrušeniu fluktuačného pásma, čo uvoľnilo napätie hromadiace sa už z obdobia spred volieb. Koruna doslova "explodovala" až k úrovni 18,00 % od bývalej centrálnej parity. Postupná realizácia ziskových pozícií však znamenala pomalý pokles bývalého indexu smerom k nižším úrovniam. Likvidita na trhu klesla na minimum a spready vzrástli na niekoľkonásobok v porovnaní s obdobím pred zrušením fluktuačného pásma. Po niekoľkých dňoch sa situácia stabilizovala v pásme od 10 % po úroveň 12 % od bývalej centrálnej parity. V závere októbra však pokračujúce nákupy slovenských korún zo strany domácich klientov, ktorí spätne konvertovali devízy v snahe využiť kurzový rozdiel vo svoj prospech. Do konca mesiaca dosiahol trh úrovne 8,40 % od bývalej centrálnej parity.

SkryťVypnúť reklamu

Novembrové obchodovanie je možné podľa Matuška označiť ako podstatne pokojnejšie v porovnaní s dramatickým a hektickým vývojom na trhu. Na trhu sa začala čoraz viac obchodovať, aj keď následkom možnosti držať pozíciu v dvoch menách bude obchodovanie indexu aj naďalej zaujímavé. Korune sa podarilo pod tlakom sústavných predajov posilniť až k úrovni 7,50 % od centrálnej parity, ktorú však neprekonala. Táto úroveň je psychologickou hranicou podpory, ktorá zostala od zrušenia pásma nepokorená.

Ako ďalej konštatoval, počas prvej polovice decembra nastal návrat do pásma 10,00 % až 12,00 %, v ktorom sa podľa všetkého koruna "cíti vcelku príjemne". Masívne nákupy zahraničných mien pred zrušením fluktuačného pásma však mierne zvrátili vývoj v závere roku, kde sa očakávali prudké nákupy zo strany domácich klientov tak, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. Pokračujúca realizácia predajov zo strany domácich klientov aj na menej výhodných úrovniach udržiaval pretrvávajúci tlak na posilnenie koruny. Do konca roku je možné predpokladať udržanie koruny v pásme od 10,00 % až po úroveň 12,00 %.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu