Pri všetkých troch ratingoch bol súčasne zrušený tzv. rating alert.
Ratingová agentúra Fitch IBCA uznala, že výsledkom nedávnych volieb v SR je vláda, ktorá má záujem posilniť demokratické štandardy v krajine a obnoviť vzťahy s medzinárodným spoločenstvom. Tento faktor je z hľadiska získavania úverov pozitívny. Hoci nová slovenská vláda promptne uskutočnila všetky opatrenia na vyriešenie politických problémov, oslabenosť ekonomiky, ktorá je dedičstvom po predchádzajúcej vláde, sa nesmie podľa agentúry podceňovať. Predchádzajúca vláda upustila od fiskálnej disciplíny. "Zastavil sa tiež proces reštrukturalizácie bánk a podnikov. Následkom toho boli nepriaznivé výsledky v oblasti exportu a vznik značného deficitu na bežnom účte. V uplynulých rokoch financovalo Slovensko tieto deficity vďaka zahraničným úverom. Následkom bol rast vonkajšej zadlženosti," uviedla Fitch IBCA.
Keďže v treťom štvrťroku 1998 došlo k zhoršeniu svetovej ekonomickej situácie, dosiahnutie plánovaných úrovní financovania na rok 1999 sa stáva čoraz komplikovanejším. Záujem o slovenské finančné inštrumenty a trhy sa znížil následkom problémov, ktoré sa vyskytli aj v najväčších podnikoch. Najväčším rizikom je, že strata dôvery tlačí Slovensko do krízy v oblasti financovania z externých zdrojov. "Pozícia Slovenska na medzinárodných finančných trhoch, ktorá je zatiaľ relatívne dobrá, sa v uplynulých rokoch postupne oslabovala, keďže za sebou nasledujúce útoky na slovenskú korunu mali negatívny vplyv na devízové rezervy," konštatovala agentúra. Táto skutočnosť obmedzila schopnosť vlády úspešne prekonať nepriaznivé obdobie bez prístupu na medzinárodné trhy.
Ratingová agentúra zdôraznila, že nová vláda má dobré šance obnoviť dôveru voči Slovenku a zabrániť pádu ekonomiky. Potrebné sú fiskálne zmeny zamerané na schladenie ekonomiky z krátkodobého hľadiska. Vláda tiež musí uskutočniť štrukturálne reformy, predovšetkým v bankovom a podnikovom sektore. Tieto reformy sú podľa Fitch IBCA nevyhnutné na podporu výkonnosti slovenskej ekonomiky z dlhodobého hľadiska. Vyriešenie týchto problémov si vyžiada prudký rast verejného dlhu. Je pravdepodobné, že medzinárodné spoločenstvo poskytne Slovensku podporu, pretože súčasné obdobie sa považuje za významnú príležitosť Slovenska nájsť cestu späť k budovaniu trhovej ekonomiky a k plnohodnotnej demokracii. Znamená to, že v prípade hroziacej krízy v oblasti platobnej bilancie sa dá očakávať finančná podpora zo strany oficiálnych veriteľov.