Klasické vianočné vypekanie mäsa je podľa názoru nemeckého zväzu ochrancov zvierat zločinom páchanom na svete zvierat. Predstavitelia zväzu preto v tomto roku vyzývajú občanov Nemecka na "vegetariánske hýrenie" počas najkrajších sviatkov roka. Ako v Bonne vyhlásila ochranárska organizácia, existuje množstvo delikates, ktoré možno pripraviť počas Vianoc a na Silvestra bez toho, aby došlo k trýzneniu a zabíjaniu zvierat. V najhoršom prípade je možné konzumovať produkty z chovu so šetrným zaobchádzaním so zvieratami, uvádza sa vo vyhlásení zväzu. Lahodné jedlo na oslave možno vychutnať len vtedy, keď žiadne zviera nemuselo kvôli tomu zomrieť, uviedol predseda zväzu ochrancov zvierat Wolfgang Apel.
NOVÉ TISÍCROČIE
Celý svet sa chystá oslavovať začiatok 21. storočia na prelome rokov 1999/2000. Podľa správnosti sa však zmena tisícročia uskutoční až o rok neskôr. Vysvetlenie je jednoduché: neexistuje rok nula - letopočet po Kristovi sa začína až rokom jeden. Preto sa druhé tisícročie naplní až skončením roku 2000, uvádza historik Johannes Fried z univerzity vo Frankfurte nad Mohanom. Medzi ľuďmi sa však zaužívalo, že oslavujú vtedy, keď sa číslo roka zmení na okrúhle. Preto dátum 1. 1. 2001 opticky nie je taký markantný. Aj začiatok 20. storočia sa oslavoval na Nový rok 1900.
SANTA CLAUS AJ NA KUBE
Kubánska komunistická vláda síce vyhlásila Vianoce za oficiálny sviatok, to však ešte vôbec neznamená, že Santa Claus je na tomto karibskom ostrove vítanou osobou. Kubánsky odborový týždenník Trabajadores varoval v týchto dňoch svojich čitateľov, že deťmi milovaná postavička zavalitého deduška s bielou bradou, známa na celom svete ako Santa Claus, je potenciálne nebezpečným symbolom "amerického konzumerizmu", "kultúrnej hegemónie" a "mentálnej kolonizácie". Jeden z komentátorov týždenníka napadol havanské štátne obchody, že sa pred sviatkami vyzdobili tradičnými symbolmi Vianoc. Figuríny Santa Clausov, anglické nápisy Merry Christmas, vianočné stromčeky a umelý sneh sú podľa jeho slov nevhodnou výzdobou v socialistickej Kube.
DÁ MU MENO JEŽIŠ
V Nemecku môžu odteraz rodičia nechať pokrstiť svoje deti menom Jesus. Podľa rozhodnutia súdu vo Frankfurte nad Mohanom musia úradníci umožniť zápis nositeľov tohto mena do matriky. Istá matka v spolkovej krajine Hessensko chcela svojho potomka pomenovať Jesus. Pracovníci štátnej matriky jej žiadosť odmietli s odôvodnením, že uvedené meno by sa mohlo dotknúť náboženského cítenia členov katolíckej cirkvi. Žena preto podala proti rozhodnutiu sťažnosť. Najvyšší krajinský súd následne rozhodol, že Jesus je vo svete bežne používané meno a z právneho hľadiska voči nemu nemožno nič namietať. Súd v zdôvodnení takisto poukázal na bežné používanie mena Mária. (TASR)