Alkohol ohrozuje pohodu

Nadmerná konzumácia alkoholu je počas Vianoc často rozbuškou sporov v rodinách. Pred sviatkami potláčaná agresivita všedných dní vyvrie až v dňoch zdanlivej pohody, keď môže viesť ku skutočným katastrofám. Z nudy a bezmyšlienkovitosti sa v niektorých ...

Nadmerná konzumácia alkoholu je počas Vianoc často rozbuškou sporov v rodinách. Pred sviatkami potláčaná agresivita všedných dní vyvrie až v dňoch zdanlivej pohody, keď môže viesť ku skutočným katastrofám. Z nudy a bezmyšlienkovitosti sa v niektorých rodinách začína na Vianoce piť už od rána, upozorňuje psychologička Ch. Braunsová-Hermannová. Podľa jej slov by sa rodiny mali počas sviatkov vyvarovať príliš veľkých očakávaní, že príde niečo príjemné samo od seba. Radí naplánovať si program, čo prispieva k tomu, aby Vianoce boli naozaj rodinným sviatkom. Plán by sa však nemal riadiť televíznym programom. Najmä v čase, keď rodiny pociťujú nedostatok peňazí, je veľmi veľká možnosť rozčarovania. Ak sa nenaplnia niektoré želania detí najmä po značkovom tovare, sú na programe slzy. Psychologička pripomína, že mnohé rodiny ani nevedia s voľným časom cez sviatky zaobchádzať. Práve počas Vianoc niekde vzniká problém aj tým, že sa rúca zvyčajný kolobeh práce, školy a iných pravidelných akcií. (ČTK, r)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VŠETKO MOŽNO NAPRAVIŤ

Rozlomený piškótový korpus

Ak sa stane, že sa vám korpus rozlomí, nezúfajte. Narušené miesta potrite vaječným bielkom a pritlačte ich k sebe. Bielok zaschne a korpus bude opäť v poriadku.

Bielok sa nedá vyšľahať

Najväčšími nepriateľmi tuhého snehu sú zvyšky mastnoty alebo žĺtka v nádobe, v ktorej bielok šľaháme. Jednoduchý trik, ako bielky predsa len vyšľahať, je pridať do nich niekoľko kvapiek citrónovej šťavy alebo štipku soli.

Hotové cesto sa nedá oddeliť od formy

Niekedy postačí, keď cesto necháte poriadne vychladnúť. Ak ani to nepomôže, položte na formu mokrú utierku. O niekoľko minút sa cesto od formy oddelí.

Poleva sa láme

Ak sa poleva začne lámať, hneď ako narežeme tortu, potrite ju najprv tenkou vrstvou marhuľového lekváru. Tú nechajte zaschnúť. Až potom potrite tortu polevou, už sa lámať nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Maslový krém sa zráža

Krém vložte na 30 sekúnd do mikrovlnnej rúry, potom ho dôkladne pomiešajte. Postup opakujte dovtedy, kým krém nebude dokonale hladký. Nikdy nemiešajte zmesi rôznej teploty, pretože časť obsahujúca maslo sa potom obvykle zráža a tvorí nežiaduce hrudky.

Plnka je veľmi sladká

Ak máte pocit, že tortová plnka je príliš sladká, primiešajte lyžicu citrónovej šťavy. Tá cukor viaže a zároveň dodá plnke príjemnú kyslastú chuť. Namiesto citrónovej šťavy môžete použiť aj jablčný ocot. Nepridávajte však čistú vodu, cesto by sa len rozriedilo a chuť nezmenila.

Cesto je príliš tmavé

Niekedy sa stane, že cesto je hore skoro spálené, zatiaľ čo vo vnútri ešte nie je prepečené. V tomto prípade pokryte cesto pergamenovým papierom alebo papierom na pečenie, teplotu znížte o 10° C a dopečte.

SkryťVypnúť reklamu

(Podľa časopisu Nejlepší recepty)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu