Minulý týždeň bol posledným obchodným týždňom na Burze cenných papierov v Bratislave. Celkový objem anonymných obchodov dosiahol 54 mil. Sk, objem priamych obchodov takmer 3 mld Sk. Hlavný burzový index SAX uzatváral týždeň na 94 bodoch. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom došlo k celkovému nárastu o 3,9 %. Po veľmi malých pohyboch indexu začiatkom týždňa sme sa v piatok dočkali zmeny indexu o viac ako 4,6 % za deň. Rast indexu ale v žiadnom prípade neznamená oživenie kapitálového trhu. Jeho hlavnou príčinou sú umelé korekcie cien cenných papierov, robené vzhľadom na koncoročné precenenia portfólií. Na porovnanie, vlani sa posledný obchodný deň zdvihol index o viac ako 10 %. Aj to, že sa tento rok zvýšil o menej ako 5 %, hovorí o stále klesajúcom význame kapitálového trhu. Zaujímavé je aj porovnanie koncoročnej hodnoty indexu SAX vlani a tento rok. V priebehu jediného roka klesol index takmer na polovicu. Vlaňajšia záverečná hodnota SAX bola ešte 182,5 bodu.
Medzi rastúce emisie sa minulý týždeň zaradila VÚB. Záverečná cena 1039 Sk bola vyššia oproti predchádzajúcemu týždňu o 12,5 %. V priebehu týždňa sa obchodovala dokonca aj za 1100 Sk. Celkový objem anonymných obchodov dosiahol takmer 1,5 mil. Sk, čo je viac ako polovica anonymných obchodov uzavretých s touto emisiou za posledný mesiac.
Nárast, aj keď iba symbolický, zaznamenali aj akcie VSŽ. Po utorkovom prevode 150 000 ks akcií po 700 Sk na priamych obchodoch na RMS sa v stredu zvýšila cena na anonymných obchodoch RMS až na 218 Sk. Akcie VSŽ sa však veľmi rýchlo vrátili na úroveň pod 200 Sk, keď koniec týždňa uzatvárali na 184 Sk. Na uskutočnené mimoriadne valné zhromaždenie vo VSŽ Holding, a. s., a na zmeny vo vrcholových orgánoch tejto spoločnosti sa zatiaľ zdá, že kapitálový trh nereaguje. Štvrtkové anonymné prevody za 6,2 mil. Sk pri priemernej cene 179 Sk síce zvýšili týždenný objem realizovaných obchodov s touto emisiou na 6,7 mil. Sk, ale nenaznačili ani len možnosť prehodnotenia nízkeho kurzu najväčšej spoločnosti obchodovanej na kapitálovom trhu.
Veľmi zlú situáciu vo VSŽ dokumentuje aj vyhlásenie nového prezidenta a podpredsedu predstavenstva VSŽ Holding, a. s., Gabriela Eichlera, podľa ktorého je situácia vo VSŽ krízová a veľmi dramatická. Počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov bude mať pravdepodobne nezávideniahodnú situáciu pri doriešení úverovej zaťaženosti firmy, ktorá predstavuje 13 mld Sk. K tomu bude potrebné prijať zásadnú koncepciu a sústrediť sa na oblasť hutníctva. Podľa neho budú mať rozhodujúce slovo pri ďalšom smerovaní košických VSŽ aj naďalej banky a najväčší veritelia spoločnosti.
Akcionári Slovenskej poisťovne po hĺbkovej kontrole ministerstva financií v tejto významnej finančnej inštitúcii tiež rozhodli o personálnych zmenách. Medializácia hospodárenia Slovenskej poisťovne a pravdepodobne aj chystané valné zhromaždenie sa odzrkadlili aj na kapitálovom trhu. Za posledný mesiac sa uskutočnili priame obchody s akciami tejto inštitúcie za 1,452 mld Sk, čo v hodnotovom vyjadrení zodpovedá takmer základnému imaniu. Len uplynulý týždeň sa previedli akcie za 859,6 mil. Sk. Objemovo najvýznamnejšie priame obchody sa uskutočnili v utorok, keď sa pri priemernej cene 1951 Sk previedlo v 5 obchodoch 250 000 akcií, čo zodpovedá 16,7 % základného imania. Následne v piatok sa previedlo viac ako 185 tis. akcií pri priemernej cene 1106 Sk. Na anonymných trhoch sa cena akcií Slovenskej poisťovne pohybovala minulý týždeň od 833 Sk do 1195 Sk. Celkový objem anonymných obchodov dosiahol 24,3 mil. Sk. Minulý týždeň tak zmenilo majiteľa až 38 % akcií Slovenskej poisťovne.
Personálne zmeny neobišli ani skupinu podnikov okolo Závodu SNP v Žiari nad Hronom. Na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, sa okrem toho prezentovali aj výsledky skupiny za prvých deväť mesiacov tohto roka. Skupina spoločností ZSNP vykázala za tri štvrťroky tohto roka zisk pred zdanením 20 mil. Sk, čo je v porovnaní s plánom o 100 mil. Sk menej. Za celý rok očakáva skupina ZSNP stratu 336 mil. Sk. Plán však hovoril o zisku vo výške 426 mil. Sk. Pod negatívne hospodárenie sa podpísali najmä zlé výsledky materskej spoločnosti, pokles cien hliníka na svetových trhoch a nenaplnenie plánovaných výsledkov Slovalca. Skupina spoločností ZSNP vyrobila za tri štvrťroky 1998 tovar za 7,5 mld Sk, pričom na export smerovala produkcia za 6,5 mld Sk. ZSNP za uvedené obdobie preinvestovali 395 mil. Sk. Ceny akcií na anonymných trhoch uplynulý týždeň stratili takmer 11 %. V priebehu týždňa sa obchodovali od 35 Sk do 57 Sk. V piatok sa však uskutočnili priame obchody za 671 Sk.
Informácie poskytuje aj internetová strana www.p67value.sk
Peter Halák
P67 value, spol. s. r. o. Bratislava