i USA Billovi Clintonovi. Dolár však voči japonskému jenu zaznamenal iba mierny rast, ktorý však limitovali správy o októbrovom zvýšení obchodného prebytku Japonska o 21,5 % na 11,6 mld USD. V prípade, že Japonsko bude vyvážať viac výrobkov, ako dovážať, celosvetové finančné trhy zaznamenajú relatívny nedostatok jenu, čo znásobí jeho hodnotu.
Obavy z obnovenia konfliktu na Blízkom východe podporili nákup dolára, ktorý je v súčasnosti považovaný za formu bezpečných investícií. Ďalším z pozitívnych stimulov sa stalo aj spomínané možné oddialenie trestného konania voči prezidentovi USA, ktoré v predchádzajúcich dňoch zapríčinilo predaj americkej meny.
Dolár skončil v stredu voči nemeckej marke na zvýšenej úrovni 1,6745 DEM/USD oproti utorkovej úrovni 1,6605 DEM/USD. Po počiatočnom poklese na 115,45 JPY/USD sa dolár k záveru obchodovania voči jenu zvýšil na 116,70 JPY/USD. Americká mena posilnila aj voči švajčiarskemu franku z utorkových 1,3443 CHF/USD na stredajších 1,3502 CHF/USD.
Dolár utrpel vo štvrtok na svetových devízových trhoch pokles voči väčšine hlavných mien. Kvôli bombardovaniu Iraku totiž nedošlo k aktivizácii nákupov americkej meny, ktorá je zvyčajne považovaná za bezpečnú menu. Na dolár negatívne vplývali aj zhoršené perspektívy politického vývoja v USA, a predovšetkým rastúce obavy z odvolania prezidenta Clintona. O nákup dolára je slabý záujem aj vzhľadom na blížiace sa sviatky.
Dolár skončil vo štvrtok voči marke na úrovni 1,6675 DEM/USD, čo v porovnaní so stredajšou finálnou úrovňou 1,6765 DEM/USD predstavuje pokles. Voči jenu dolár poklesol na 116,25 JPY/USD z úrovne 116,95 JPY/USD. Správy o druhej vlne leteckých útokov USA a Británie na Irak kvôli neochote Saddáma Hussajna spolupracovať s inšpektormi OSN vyvolali vo štvrtok iba mierne nákupy dolárov v porovnaní so stredajšími. Analytici dúfajú, že útok sa nerozšíri a čoskoro sa skončí. K zníženiu nákupnej aktivity v porovnaní so stredou došlo aj vďaka pokojnej atmosfére na svetových finančných trhoch. "Spojené štáty vypustili rakety aj predtým, takže terajšie útoky na Irak nie sú považované za ohrozenie svetovej bezpečnosti," povedali analytici.
Na dolár budú mať negatívny vplyv obavy z odvolania prezidenta Clintona. Predstavitelia republikánov v americkom parlamente oznámili, že rokovania o odvolaní Clintona budú pokračovať v piatok a sobotu aj napriek vyostrenej situácii v Iraku. Doláru nepomohli ani správy o poklese obchodného deficitu USA v októbri na 14,19 mld USD zo septembrovej úrovne 14,37 mld. USD. Údaje o deficite boli lepšie ako očakávania analytikov, avšak vo všeobecnosti stále nie sú veľmi pozitívne. Na svetových devízových trhoch vládla pokojná atmosféra, pretože mnohí obchodníci neboli ochotní uskutočňovať riskantnejšie transakcie pred zavedením spoločnej európskej meny 1. januára.
V piatok americký dolár oslabil voči ostatným hlavným menám. Voči japonskému jenu poklesol americký dolár na najnižšiu úroveň za posledných šesť týždňov, pretože investori sa i naďalej obávajú súdneho procesu s prezidentom Billom Clintonom.
"Očakáva sa, že bombové nálety na Irak sa prerušia v dôsledku islamského sviatku ramadán," uviedol jeden z obchodníkov kanadskej banky. Investori podľa slov obchodníkov často nakupujú dolár v časoch globálnej krízy. Šanca súdneho procesu prezidenta Billa Clintona a letecké nálety na Irak oslabili imidž Spojených štátov ako bezpečného prístavu.
Americký dolár poklesol voči japonskému jenu na úroveň 115,80 JPY/USD zo štvrtkovej úrovne 116,25 JPY/USD, kým voči nemeckej marke sa znížil na úroveň 1,6655 DEM/USD z predchádzajúcej úrovne 1,6673 DEM/USD, ktorá bola zaznamenaná vo štvrtok.