rezerv o korunové a devízové pasíva bánk voči nerezidentským bankám s účinnosťou od 1. apríla 1999. Pri priaznivom ekonomickom a menovom vývoji je však možné očakávať postupné znižovanie sadzby povinných minimálnych rezerv. V súvislosti s prezentáciu Menového programu NBS na rok 1999 to v Bratislave povedal guvernér centrálnej banky Vladimír Masár.
Dôvodom na zrušenie devízovej pozície bánk na menové účely bolo podľa V. Masára zrušenie režimu fixného výmenného kurzu, ktorý podnikom viac-menej garantoval kurz a zvýhodňoval devízové úvery pred korunovými. "Predpokladáme, že nenastane výrazná dynamika rastu úverov v cudzej mene vzhľadom na zmenu kurzového režimu a z toho vyplývajúcu rizikovosť v oblasti možných kurzových pohybov," povedal. Na obmedzenie prílevu krátkodobého kapitálu využívajúceho úrokový diferenciál by po zrušení devízovej pozície bánk na menové účely mala slúžiť zmena štruktúry základne pre tvorbu povinných minimálnych rezerv.
Zároveň s účinnosťou od 1. januára 1999 nahradí DEM ako referenčnú menu euro a súčasne sa výmenný kurz SKK/DEM k uvedenému dátumu stane základňou pre monitorovanie vývoja kurzu slovenskej koruny v nasledujúcom období. Ako uviedol V. Masár, centrálna banka nepredpokladá v najbližšom období zmenu kurzového režimu späť na fixný kurz. "Nebolo by dobré často meniť kurzový režim," zdôraznil. Zároveň pripustil, že v krajinách Európskej únie vzniká pevné napojenie národných mien na spoločnú menu a Slovensko bude musieť v rámci svojho plánovaného vstupu do únie prejsť podobným vývojom. "Nie je to otázka najbližších mesiacov roka 1999," dodal Masár.
V súvislosti so zrušením devízovej pozície bánk na menové účely očakáva centrálna banka pokles bilančných súm niektorých obchodných bánk, ktoré si umelým navyšovaním aktív aj pasív zabezpečovali plnenie stanoveného koeficientu. Uvedená účtovná operácia by sa mala prejaviť v poklese hrubej zahraničnej zadlženosti SR až do objemu 2 mld USD, ako aj v poklese devízových rezerv obchodných bánk. "NBS bude využívať každú príležitosť na to, aby tento pokles devízových rezerv objasňovala a aby neprišlo z tohto dôvodu k nesprávnym interpretáciám. Po odpočítaní uvedeného objemu a po zakomponovaní úvah o vývoji platobnej bilancie v priebehu roka 1999 očakávame dosiahnutie zahraničnej zadlženosti SR v objeme 10-11 mld USD," uviedol guvernér.
NBS zmenila spôsob nielen poskytovania lombardného úveru na automatický, ale aj výšku jeho sadzby, ktorá bude kopírovať medzibankový peňažný trh s 5-percentnou prirážkou. "NBS predpokladá, že sa výkon menovej politiky bude postupne modifikovať a zameriavať na sledovanie kvalitatívnych, a nie kvantitatívnych menových cieľov. S tým bude súvisieť aj postupné približovanie sa menového inštrumentária NBS smerom k štandardným ekonomikám." V tejto súvislosti V. Masár uviedol, že cieľom centrálnej banky je postupne prejsť na riadenie likvidity v bankovom sektore prostredníctvom sadzieb, ale v najbližšej budúcnosti bude NBS naďalej využívať riadenie prostredníctvom objemu, čiže repotendrov.