Malé škótske mestečko Lockerbie bolo kedysi takmer neznáme, no dnes už o ňom počul skoro každý. Práve dnes totiž uplynulo desať rokov od havárie lietadla americkej spoločnosti PanAm, vďaka ktorej sa Lockerbie stalo "slávnym". Všetkých 259 ľudí na palube obrovského jetu a 11 miestnych obyvateľov však za túto slávu museli zaplatiť vlastným životom.
"Bola to veľmi pokojná noc. Letecká premávka ustala, aj keď v dolnom leteckom priestore bol ešte stále nejaký pohyb. Pozeral som na lietadlo približujúce sa nad južné Škótsko. Potom sa radarový kontakt stratil a tam, kde bolo predtým lietalo, sa objavilo niečo ako ohňostroj," spomína jeden z leteckých dispečerov na tie tri minúty po 19. hodine, keď sa lietadlo spoločnosti Pan Am rozletelo na kúsky.
Ťažko si predstaviť, čo sa v tej chvíli dialo na palube. Pasažieri sa pravdepodobne pripravovali na dlhý let. Mnohí sa vracali domov, aby strávili Vianoce s rodinou a priateľmi. Stačilo niekoľko sekúnd a obyvatelia mestečka Lockerbie sa s hrôzou pozerali na oblohu - všade bolo oranžové svetlo, na ulicu a na strechy domov padali ohnivé gule. Znenazdania sa časť obrovského krídla lietadla Boeing 747, plná paliva, zrútila na tichú ulicu. Horúčava, spôsobená výbuchom, ju doslova roztopila a na mieste domov a záhrad ostal len obrovský kráter. Trvalo niekoľko minút, kým kúsky lietadla dopadli na zem. Trosky a časti ľudských tiel boli roztrúsené na ploche niekoľko stoviek kilometrov.
Hugh a Margaret Conellovci, ktorí žili na odľahlej farme, v tú noc vyšli von, aby zistili, čo sa stalo. "Na ceste sme našli poštový vak a zrazu sme zistili, že okolo neho sú roztrúsené trosky. Potom sme začali prechádzať po poliach a nachádzali sme kufre, sedadlá a kusy konštrukcie lietadla. Až vtedy sme si uvedomili, že to bolo dopravné lietadlo, nie vojenská stíhačka." Skutočný rozsah nešťastia sa ukázal až na svitaní. Ľudia si museli dávať pozor, kade chodia. Všade ležali škaredé, pokrútené a obhorené kusy lietadla, vo vzduchu bolo cítiť spáleninu. Ostré kusy železa prerezali strechy domov a karosérie áut. Jeden kus vraku stále pripomínal lietadlo. Bol to nos obrovského stroja, takmer neporušená kabína.
Čoskoro bolo jasné, že tragédiu nikto neprežil a pozornosť sa zamerala na zisťovanie jej príčiny. To, že sa lietadlo rozpadlo na také množstvo kusov, poukazovalo na dve možnosti: buď náhly rozpad celej jeho konštrukcie, alebo bomba. O niekoľko dní americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že na ambasáde v Helsinkách zaznamenali už 5. decembra anonymný telefonát, podľa ktorého bude na palube lietadla spoločnosti PanAm umiestnená bomba. Kompetentné orgány mu však nepripísali náležitú pozornosť a nechceli šíriť paniku. Všetko teda nasvedčovalo tomu, že let Pan Am 103 sa stal obeťou sabotáže. (TASR, r)