MOSKVA, BRUSEL, JERUZALEM (ČTK, TASR) - Rusko ako tradičný spojenec Bagdadu zareagovalo na nočné bombardovanie Iraku podľa očakávania veľmi ostrou kritikou. Prezident Boris Jeľcin uviedol, že vojenským útokom USA a Veľkej Británie je pobúrený a vyzval na okamžité zastavenie bojových akcií. Väčšina členských štátov NATO vyjadrila podporu leteckým útokom USA a Veľkej Británie proti Iraku. Generálny tajomník NATO Javier Solana vyhlásil, že Saddám Hussajn je jediný zodpovedný za vážnu situáciu v krajine a za následky nepodriadenia sa vôli medzinárodného spoločenstva. Rezervovane sa k útokom vyjadrili najmä Taliansko, Turecko a Francúzsko. Podľa talianskeho premiéra Massima D`Alemu bombardovanie Iraku nebolo užitočné a Rím nesúhlasí s americkou etikou trestania neposlušných chlapov. Pochybnosti o účinnosti amerických a britských leteckých úderov na Irak a predpoklad, že politické riešenie sa ešte mohlo nájsť, vyjadril francúzsky minister zahraničia Hubert Védrine. Podporu nemeckej vlády americkým a britským útokom na Irak vyjadril nemecký minister obrany Rudolf Scharping. Vyjadril však nádej, že bude možné rýchlo nájsť politické riešenie situácie. Podľa Scharpinga sa iracký prezident musí správať v súlade s rezolúciami OSN.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v reakcii na útok povedal, že je to "smutný deň pre OSN a pre svet". Vatikán označil letecké útoky proti Iraku za agresiu a vyjadril nádej, že svetový poriadok sa čoskoro opäť obnoví. Pápež Ján Pavol II. zároveň vyjadril znepokojenie nad krviprelievaním, ktoré z útokov prirodzene plynie, a so súcitom uviedol, že každá kvapka krvi mu spôsobuje nesmiernu bolesť.
Generálny tajomník Ligy arabských štátov Ismat Abdal Magíd včera vyhlásil, že je "pobúrený" útokom amerických a britských ozbrojených síl proti Iraku a kritizoval šéfa zbrojných inšpektorov OSN Richarda Butlera. Izraelský krízový štáb vyzval občanov, aby sa pripravili na prípadný iracký útok s použitím nekonvenčných zbraní. V izraelských mestách otvorili ďalšie výdajne plynových masiek a informačné strediská.
Poľský prezident Alexander Kwašniewski vyjadril názor, že letecký úder proti Iraku bol "odôvodnený", pretože sa tým zabránilo tomu, aby Bagdad ohrozoval svojich susedov.
Český prezident Václav Havel chápe dôvody, ktoré viedli Spojené štáty americké a Veľkú Britániu k nočnému vojenskému útoku proti Iraku. Havel vo včerajšom vyhlásení pre ČTK vyjadril presvedčenie, že tento preventívny zásah vytvorí podmienky pre naplnenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, a tak definitívne odstráni potenciálne nebezpečenstvo súčasného irackého režimu pre medzinárodné spoločenstvo.