é. Áno, sú aj iné krajiny, ktoré majú v arzenáloch zbrane hromadného ničenia a balistické strely. Ale v Saddámovom prípade je tu jeden rozdiel: on ich v minulosti aj použil. Nie raz, ale opakovane. Proti Iránu v desaťročnej vojne - nielen proti vojakom, ale aj proti civilistom; odpáliac rakety Scud proti občanom Izraela, Saudskej Arábie, Bahrainu a Iránu; a v neposlednom rade aj proti svojim vlastným ľuďom, použijúc plyn proti Kurdom na severe Iraku.
Tvárou v tvár poslednému aktu vzdoru koncom októbra sme vyvinuli nemalý diplomatický tlak na Irak, ktorý sa opieral o vojenskú silu rozmiestnenú v regióne. Všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady OSN odsúdilo toto správanie a požadovalo okamžitú spoluprácu. Ak by Saddám nesplnil tieto podmienky, boli sme pripravení zasiahnuť vojensky. Až potom, v poslednej chvíli Irak ustúpil. Zaviazal sa voči OSN k - citujem - jasnému a bezpodmienečnému rozhodnutiu prijať spoluprácu so zbrojnými inšpektormi.
Vyjadril som sa vtedy veľmi jasne, čo rozumieme pod bezpodmienečnou spoluprácou, vychádzajúc z existujúcich rezolúcií OSN a irackých vlastných záväzkov. A spolu s britským premiérom Blairom sme dali rovnako jasne najavo, že ak Saddám nebude úplne spolupracovať, neodkladne zasiahneme bez akejkoľvek ďalšej diplomacie alebo varovaní.
Počas uplynulých troch týždňov inšpektori OSN uplatnili svoj vlastný plán, testujúc ochotu Iraku na spoluprácu. Testovacie obdobie sa skončilo uplynulý víkend a minulú noc predložil šéf UNSCOM Richard Butler výsledky generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi. Závery sú zdrvujúce, vážne a hlboko znepokojujúce. V krátkosti: inšpektori tvrdia, že ak aj budú môcť zostať v Iraku, ich práca bude iba fraškou. Saddámove lži znemožnili jej efektívnosť. Namiesto inšpektorov, ktorí mali odzbrojiť Saddáma, odzbrojil Saddám inšpektorov."
(r, krátené z prejavu B. Clintona)