Zajtra, teda 19. decembra uplynie už presne rok odvtedy, čo Národná banka Slovenska zaviedla nútenú správu v Investičnej a rozvojovej banke. Nútená správa v banke, ktorá patrila medzi tri najväčšie na Slovensku, sa tak dostane do druhej polovice svojej maximálnej dĺžky stanovenej na dva roky.
Doterajší vývoj v samotnej IRB nenaznačuje, že by sa táto banka spamätávala zo svojej bezvýchodiskovej situácie. Nádej však vzbudzuje odhodlanie vlády riešiť tento problém. Aj tu však existuje jeden problém - prečo vláda aj napriek schváleniu na porade ekonomických ministrov v stredu nerokovala o riešení situácie v IRB? Podľa dostupných informácií je riešenie IRB jednou z mála oblastí, kde panuje vo vládnej koalícii zhoda.
Dôvody, pre ktoré sa o IRB zatiaľ nerokovalo, sú skôr technické. Vláda napríklad chcela znížiť základné imanie IRB, respektíve nominálnu hodnotu akcií IRB na korunu a týmto spôsobom vykryť časť strát z minulých období. Ibaže podľa slovenských zákonov musí byť nominálna hodnota každej akcie násobkom 100 korún. Ďalším problémom je aj odsúhlasenie zníženia základného imania. Podľa zákona o cenných papieroch totiž naň treba nadpolovičnú väčšinu akcionárov (nie akcií!). Ak má IRB niekoľko tisíc akcionárov, tak by bol problém už dostať týchto ľudí pod jednu strechu a nie to ešte prinútiť ich, aby hlasovali za zníženie nominálnej hodnoty svojich vlastných akcií. Aj napriek tomu chce však vláda riešiť problém IRB vo veľmi krátkom čase. Nie je vylúčené, že kabinet odobrí postup navrhnutý komisiou Mikloš - Masár - Schmögnerová už na budúci týždeň. Riešenie je totiž v súčasnosti jasné - zmeniť úročenie úverov na Mochovce (hovorí sa o zvýšení o 4 % p.a.) a uhrádzať zo štátneho rozpočtu majetkovú ujmu z úverov na komplexnú bytovú výstavbu. V spolupráci s NBS potom ešte dokončiť "čistenie" aktív banky. Záverom bude predaj novému investorovi. Ten ju zrejme v prvom rade premenuje (imidž obchodnej značky IRB by bol pre túto banku veľmi škodlivý), dosadí tam svojich ľudí, zreorganizuje, dodá peniaze.
Otázne však stále ostáva napríklad splácanie úverov, ktorými IRB drží nad vodou centrálna banka. Posledný aktuálny údaj je z konca septembra a podľa neho je objem peňazí NBS v IRB 25,4 mld Sk. To je 67,22 % všetkých zdrojov NBS. Centrálna banka podľa doterajších vyjadrení ani nečaká, že by jej nový majiteľ všetky tieto peniaze vrátil okamžite. Riešenie vzťahov k NBS však bude možno jedným z hlavných bodov, o ktorých sa bude rokovať s prípadnými záujemcami o kúpu IRB. Neostáva len dúfať, že to bude čo najskôr. DUŠAN DEVÁN