ke záujmy oboch hlavných politických rivalov, sa predpokladá, že aj pri súčasnom rozložení síl v Snemovni, ktoré je 228:206 v prospech republikánov by ku Clintonovmu impeachmentu rovnako stačilo, keby sa poslanci držali toho istého princípu. V americkom systéme sa však každý kongresman cíti byť zodpovedný prinajmenšom rovnakou mierou tak priamo svojim voličom, ako straníckym záujmom, a nezávislé hlasovanie je preto v porovnaní s tradičnými európskymi demokraciami omnoho častejšie. Aj Clintonov tím využil posledné hodiny pred hlasovaním na telefonické konzultácie s približne 20-30 "nerozhodnými" umiernenými republikánmi, ale aj konzervatívnymi demokratmi, ktorí by tiež dali radi prezidentovi najavo, že jeho správanie nebolo práve o. k. Ani prípadný impeachment by však pre Clintona ešte neznamenal bezprostredný odchod z úradu. Otvoril by však cestu k záverečnému hlasovaniu v stočlennom Senáte (45:55 v prospech republikánov), kde by sa za odvolanie musela vysloviť dvojtretinová väčšina, čiže 67 poslancov.
Bývalý Clintonov poradca George Stephanopoulos sa na stránkach najnovšieho Newsweeku vyjadril, že podobné "kupčenie s hlasmi" prostredníctvom telefónu, ktoré je v americkej politike bežné, by mohlo niektorých členov Kongresu skôr uraziť a poštvať proti Clintonovi. Výsledok hlasovania preto skutočne dokáže len málokto odhadnúť vopred. Aj konzervatívna skupina demokratov si totiž uvedomuje, že prípadný Clintonov impeachment by spôsobil hlbokú krízu v strane pred prezidentskými voľbami v roku 2000. Na druhej strane, republikáni musia počítať s odozvou voličov, ktorí sa vo väčšine vyjadrujú za Clintonovo zotrvanie v úrade. V tomto bode sa však podľa viacerých pozorovateľov demokrati, ktorí sa riadia výlučne voličskými preferenciami, riadne prerátali. Ich republikánski oponenti sa totiž aj napriek nedávnemu neúspechu v kongresových voľbách nedali ovplyvniť tlakom voličov. Zatiaľ čo jedni si vysvetľujú ich správanie sebazničujúcou nenávisťou ku Clintonovi, iní v ňom vidia nezištnú službu zákonu.
Podľa Stephanopoulosa by "starý" Clinton bol v minulosti v podobných prípadoch stavil všetko na jednu kartu a hral jednoducho vabank. Súčasný Bill Clinton je však omnoho prístupnejší kompromisom. Už minulý týždeň pred odchodom na Blízky východ naznačil, že by prijal istý druh oficiálneho napomenutia. Síce so zaťatými zubami, ale, podľa Stephanopoulosa, takmer isto by clintonovci súhlasili aj s finančnou pokutou, odhadovanou od 2 do 4,5 milióna dolárov. "Jednu vec však, podľa mňa, nespraví, nepripustí, že klamal," konštatuje bývalý Clintonov poradca. Nedovolia mu to jeho právni poradcovia, pretože tým by sa celá mašinéria procesov rozbehla znova úplne od začiatku.
JURAJ KITTLER