Transformačné procesy, ktoré prebiehajú v krajinách strednej a východnej Európy, sú spojené nielen s budovaním národných finančných trhov, ale aj s otváraním sa národných ekonomík. Voľné finančné zdroje, ktoré sa nachádzajú na medzinárodných finančných trhoch, zohrávajú výraznú úlohu pri reštrukturalizácii národného hospodárstva. Na jednej strane tieto trhy poskytujú nesporne výhody subjektom, ktoré na nich operujú v podobe vysokej likvidity, relatívne nízkej ceny za ich použitie, rozptýlením a znížením rizika spojeného s ich nesplatením či veľkosťou týchto disponibilných finančných zdrojov. Na strane druhej však určité prvky tohto systému môžu reprezentovať za určitých okolností aj vážnu hrozbu pre štáty, ktoré len budujú a uvádzajú do života prvky trhového mechanizmu. Dôkazom toho je aj ázijská ekonomická kríza. Spolupracovník SME Michal Mráz v sérii článkov poskytuje aspoň základný obraz o jednotlivých prvkoch tohto zložitého mechanizmu a o jeho fungovaní.
Až do roku 1981 boli medzinárodné bankové úvery poskytované výlučne vo forme konzorčných úverov (eurokredity). Práve v tomto období sa objavuje nový finančný nástroj a technika, a to Emisné facility (Facilité d‘emission d‘effets, Note issuance facilities - N.I.F.). Zatiaľ čo v čase ich zrodu, teda v roku 1981, celková emisná hodnota všetkých emitovaných Emisných facilít bola 1 miliarda USD, v roku 1984 tento ukazovateľ dosiahol už hodnotu 13 miliárd USD, v roku 1987 23 miliárd USD. Avšak v roku 1987 sa celkový objem týchto cenných papierov umiestnených na finančných trhoch znížil na 19,5 miliárd USD. Tento pokles pokračoval aj v nasledujúcom období, takže dosiahol úroveň iba 7 miliárd USD v r. 1989.
Reálny úspech tohto nového finančného nástroja možno vysvetliť takto:
1. Čo sa týka dlžníka - emitenta, tento može získať prostredníctvom nich finančné fondy za nižšiu cenu ako v prípade tradičných eurokreditov. Nemenej dôležitý význam má pre neho aj ten fakt, že tento finančný mechanizmus mu umožňuje získať dlhodobú pôžičku na základe úrokových mier krátkodobých úverov. Jeho čistý zisk potom spočíva v rozdiele medzi úrokovou mierou dlhodobých úverov, ktorá je vyššia, a úrokovou mierou krátkodobých úverov, ktorá je nižšia, a to za predpokladu aktivizácie garančného mechanizmu.
2. Pokiaľ ide o banky zapojené do tejto operácie, ich záväzok je len "virtuálny". Je to tak preto, že úver poskytovaný bankami je nepriamym úverom. Ako taký vystupuje mimo bankovej účtovnej súvahy.
3. Emisné facility majú rôznorodú formu, sú veľmi flexibilné a prispôsobiteľné osobitným potrebám emitentov.
4. Veľká väčšina emitentov - dlžníkov, sú priemyselné podniky alebo banky pochádzajúce z vyspelých krajín s veľmi dobrým renomé. Nízka rizikovosť investícií spojených s nákupom emisných facilít podnietila množstvo nebankových investorov k nákupu týchto cenných papierov ako forme investovania s vysokou návratnosťou s krátkou lehotou splatnosti. Takto emisné facility vytvárajú konkurenciu krátkodobým štátnym pokladničným poukážkam.
DEFINOVANIE POJMU
Emisná facilita je strednodobý záväzok, v zmysle ktorého na jednej strane dlžník môže emitovať vo svojom vlastnom mene krátkodobý cenný papier a na strane druhej banky-garanti sa zaväzujú buď kúpiť nepredaný cenný papier, alebo mu poskytnúť úver. V prípade, že emitent je úverovou inštitúciou (établissement de credit), cenný papier takto emitovaný má charakter depozičného certifikátu. Ak však emitent nie je bankou, tak má cenný papier ním emitovaný charakter zmenky (billet ŕ ordre) bežne nazývanej euro-not.
CHARAKTER FINANČNEJ OPERÁCIE
Emisné facility ako synalagmatická zmluva sú uzatvárané na obdobie 5 až 7 rokov, zriedkavo na obdobie 10 rokov. Cenné papiere emitované dlžníkom sú "obnovovateľné", to znamená, že tieto krátkodobé cenné papiere, ktorých lehota splatnosti je 3-6 mesiacov, sú v pravidelných cykloch emitované počas celého obdobia splatnosti emisnej facility.
Vysoká miera mobility a pružnosti tejto operácie je determinovaná:
1. možnosťou postúpenia práv a povinností vyplývajúcich zo zmluvy. Banka-garant totiž počas celého obdobia platnosti a záväznosti eurofacility môže preniesť svoju účasť na iný bankový subjekt, v dôsledku čoho zanikajú jej povinnosti ako ručiteľa, ale rovnako zaniká jej právo na výplatu odmeny, či už celej, alebo jej časti,
2. možnosťou pristúpenia ďalších bankových inštitúcií na strane ručiteľov na základe subparticipačnej zmluvy.
MECHANIZMUS FINANČNEJ OPERÁCIE
Banka, ktorá je zodpovedná za realizáciu celej operácie, sa nazýva arranger. Nie je povinná zhromaždiť finančné prostriedky, ale len uviesť do života mechanizmus, prostredníctvom ktorého sú cenné papiere (euronoty) umiestnené na trhu, u investorov. Toto umiestnenie môže byť uskutočnené prostredníctvom jedného agenta (single placing agent) alebo prostredníctvom zoskupenia bánk (tender panels), čo je v súčasnosti najčastejšie. Banky-ručitelia vyplatia finančné fondy len v prípade, že umiestnenie cenných papierov je nedostatočné. Takto je v prvej fáze komerčné riziko spojené s úpadkom emitenta znášané majiteľmi cenných papierov. V druhej fáze sú to práve banky-ručitelia, ktoré znášajú toto riziko, ak investori odmietnú "balík" krátkodobých cenných papierov od emitenta.
Trh emisných facilít sa čím ďalej, tým viac vyvíja smerom k trhu negarantovaných emisných facilít, kde nadobúdatelia tejto kategórie cenných papierov požičiavajú finančné fondy priamo emitentom-dlžníkom majúcim veľmi dobrú reputáciu, a to bez sprostredkovateľskej činnosti bánk. Tento jav priamej finančnej operácie emitenta na finančnom trhu bez sprostredkovania (súčinnosti) úverovej inštitúcie je tiež označovaný ako dezintermediácia finančných trhov.
Emisné facility ako nový finančný mechanizmus len odrážajú snahu o zapojenie čo najväčšieho počtu potenciálnych investorov do procesu umiestňovania a prideľovania voľných finančných zdrojov, ako aj tendenciu diverzifikovať podnikateľské riziko na čo najväčší počet rôznorodých subjektov. Tento v súčasnosti finančne zaujímavý mechanizmus je označovaný ako titrizácia, sekuritizácia (Mobiliérisation, Titrisation, Securitization) medzinárodných bankových úverov. Takto sa priama sprostredkovateľská činnosť bánk mení na nepriamu.
TYPOLÓGIA EMISNÝCH FACILÍT, GARANTOVANÉ EMISNÉ FACILITY
Rozvoj tohto finančného produktu bol priamo spojený s aktivitami veľkých obchodných bánk (banque d‘affaire, investment bank). Tieto sa síce nepodieľali na operáciách na eurokreditnom trhu, avšak ich dobrá kapacita umiestňovania cenných papierov im umožnila realizovať finančné operácie spojené s umiestnením emisných facilít na trhu.
RUF (REVOLVING UNDERWRITING FACILITES)
Základom je zmluva uzavretá na stredné obdobie, ktorá umožňuje klientovi emitovať na eurotrhu v periodických cykloch počas určitého obdobia krátkodobé cenné papiere, a to prostredníctvom obchodnej banky. Zmluvná garancia zaväzujúca obchodnú banku je aktivizovaná len v prípade ťažkostí spojených s umiestňovaním cenných papierov, či už v dôsledku krízy likvidity finančného trhu, alebo rastu úrokových sadzieb na trhu. V tomto prípade cenné papiere budú skúpené bankami, ktoré sú členom garančného syndikátu, a to za cenu vopred určenú. Úroková miera euronot (depozičných certifikátov) je fixovaná vopred, napr. LIBOR + marža. V prípade tohto druhu emisných facilít možno konštatovať oddelenie funkcie umiestňovania cenných papierov (depozičných certifikátov alebo euronot) na finančnom trhu od garantovania ich upísania. V skutočnosti tu totiž existuje banka, ktorá zabezpečuje len umiestnenie cenných papierov na trhu. V prípade, že sú s ním problémy, tak sa obráti na banky, ktoré garantujú upísanie neumiestnených cenných papierov.
Vznik nových kategórií garantovaných emisných facilít je treba vidieť jednak v snahe bánk garantujúcich upísanie neumiestnených cenných papierov získať lepšiu odmenu, ako aj v snahe klienta profitovať z poklesu marže.
NIF (NOTE ISSUANCE FACILITIES)
V prípade tohto druhu emisných facilít jeden a ten istý subjekt, úverová inštitúcia, plní záväzok umiestňovania cenných papierov na trhu, ako aj záväzok záruky ich upísania v prípade neumiestnenia na trhu. Banky, ktoré sa zúčastňujú operácie, vytvárajú tender panel. Tieto zabezpečujú umiestnenie cenných papierov na trhu, a to sprostredkovaním ponuky euronotov, resp. depozitných certifikátov. V prípade, že táto fáza sa skončí neúspešne, a teda emitent nedostane zaujímavú protiponuku zo strany investorov, tak v tomto prípade banky-členovia tender panelu mu poskytnú úver, eurokredit, a to na základe podmienok vopred určených.
Okrem už vyššie analyzovaného prípapadu systému emisie euronotov a garancie umiestnenia cenných papierov sa v určitých prípadoch stretávame so systémom radu krátkodobých úverov, ktoré sú bezprostredne spojené s emisnými facilitami. Potom úloha bánk-členov tender panelu ako garantov upísania euronotov zaniká. V tomto prípade sa klient obráti priamo na banky, aby mu poskytli úver bez toho, že takto plnili funkciu garanta. Z pohľadu klienta (dlžníka, emitenta) výsledok je rovnaký ako v prípade sytému garancie, tak aj v prípade priameho nákupu euronotov bankami. Avšak z pohľadu bánk, ktoré poskytuju finančnú službu klientovi, je situácia rozdielna. V prípade euronotov je totiž cieľom bánk umiestnenie finančného nástroja euronotu na trhu a získanie provízie v podobe marže. V prípade poskytnutia priamej linky krátkodobých úverov, je táto realizovaná ako vlastné bankové krátkodobé investície. Množstvo bánk, ktoré tvoria súčasť garančného syndikátu, je veľké, v dôsledku čoho banka, ktorá vedie celú operáciu, musí klásť dôraz na bezchybné riadenie celej operácie.
NIF CONTINUOUS TENDER PANEL
V tomto prípade existuje banka, ktorá je zodpovedná za riadenie panelu (CPT Agent). Táto určí maximálnu úrokovú sadzbu, ktorú bude musieť zaplatiť dĺžnik-emitent-klient a za ktorú budú teda aj umiestňované krátkodobé cenné papiere na finančnom trhu. Potom sa vedúca banka CPT Agent obráti formou verejnej ponuky na iné banky. Protiponuka každej banky, ktorá prejaví záujem o umiestnenie euronotu na trhu na prevzatie tohto cenného papieru, a to za úrokovú mieru, ktorá je nižšia alebo maximálne taká, ako určila banka CPT Agent, je akceptovaná.
TRUF (TRANSFERABLE REVOLVING UNDERWRITING FACILITY)
Tento druh finančno-kontraktuálneho mechanizmu umožňuje prostredníctvom práva na postúpenia práv a povinností banky zúčastňujúcej sa operácie zvýšiť mobilitu emisných facilít. Banka, ktorá pôvodne prijala ponuku na účasť na operácii, sa totiž môže formou cesie svojich práv a povinností na inú banku nechať nahradiť touto bankou, a to počas celej lehoty plynutia splatnosti emisnej facility.
MOFF
MOFF (Multi option funding facilities Facilités ŕ composantes multiples) je taký druh emisnej facility, ktorá umožňuje dlžníkovi emitovať rôzne finančné nástroje, a to nielen krátkodobé cenné papiere. Súčasne tento typ emisných facilít poskytuje emitentovi právo voľby devíz a úrokových mier.
Mgr. MICHAL MRÁZ
(Autor pracuje ako advokátsky koncipient. Absolvoval študijné pobyty na Univerzite spoločenských vied v Toulouse a na Univerzite Paris II Panthéon Assas so zameraním na medzinárodné právo sukromné a obchodné)