V decembri sa medzinárodné investičné fondy a globálne operujúce banky rozhodujú, kam umiestnia svoje peňažné prostriedky na budúci rok. Okrem toho sa snažia zdvihnúť najdôležitejšie burzové ukazovatele na vysokú úroveň, aby koncom roka ponúkli svojim vkladateľom príťažlivé dividendy. Tento rok je však decembrová situácia na internacionálnych parketoch mimoriadne neistá. Ani jedna zo zásadných finančných a hospodársko-politických kríz, doliehajúcich už dlhší čas na kurzy na dominantných burzách, nie je vyriešená: v Rusku vládne naďalej jeľcinovský chaos, Japonsko sa zmieta v ekonomickej recesii, ďalšie ázijské štáty neprekonali s definitívnou platnosťou hlbokú finančnú krízu, Latinská Amerika sa takisto pohybuje na okraji priepasti.
Toto všetko sa vznáša nad newyorským či frankfurtským parketom v podobe ťaživých mrakov. Internacionálne operujúce americké a európske koncerny začínajú totiž v čoraz väčšej miere pociťovať zlú ekonomickú situáciu v zahraničí, čo sa prejavuje v negatívnych vyhliadkach na výšku zisku v blízkej a menej blízkej budúcnosti. Zisk je však najdôležitejším mikroekonomickým ukazovateľom, podľa ktorého sa orientujú aktéri na parkete. A tak sa dnes azda nikto neodváži zodpovedne predpovedať, či budeme tento rok svedkami optimistickej "vianočnej rallye", alebo či na burze znovu získajú prevahu pesimisti.
Slovenské akcie zažili na nemeckej burze podľa údajov v odbornom týždenníku Boerse online ďalší z mimoriadne negatívnych týždňov. Nafta Gbely klesla k 8. decembru oproti 1. decembru o 9,52 % na 19 DEM, Slovakofarma o 1,16 % na 85 DEM, Slovnaft o 6,67 % na 28 DEM, Váhostav Žilina o 4,44 % na 21,50 DEM a VSŽ Košice o 18,75 % (!) na 6,5 % DEM. Až na Slovnaft ide pri všetkých slovenských účastinách o negatívny rekord za posledných 12 burzových mesiacov. Hĺbku prepadu akcií VSŽ Košice dokumentuje pritom skutočnosť, že pozitívny rekord za uplynulý rok je 36 DEM, čo je približne 5,5-násobok dnešnej hodnoty akcií košického koncernu. JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov