FRANKFURT (SITA) - Európska centrálna banka (ECB) v piatok konkretizovala svoj postup dohľadu pri zavádzaní spoločnej európskej meny euro. Cieľom celého postupu je čo najskôr odhaliť možné problémy. ECB bude sledovať predovšetkým informačné systémy, softvér, databanky a iné elektronické uchovávacie médiá, ktoré sú dôležité pre bezproblémový začiatok jednotnej peňažnej politiky ECB. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA. Proces prechodu na euro sa uskutoční v období od 31. decembra až do otvorenia finančných trhov 4. januára 1999. Na základe toho v poobedňajších hodinách 31. decembra zverejní Európska centrálna banka kurzy euro voči jednotlivým menám 11 členských štátov menovej únie. Najväčšia časť operácií súvisiacich s prechodom na euro sa bude v bankách a vo finančnom sektore koncentrovať na toto obdobie.
Systém dohľadu pozostáva z dvoch hlavných komponentov. V rámci Európskeho systému centrálnych bánk sa začali intenzívne testy už pred niekoľkými mesiacmi. Výbor ECB, ktorý koordinuje činnosti súvisiace s prechodom na euro, venoval pozornosť prevažne kľúčovým finančným inštitúciám. Kontrola sa pritom zameriavala na platobné a zúčtovacie systémy, úschovu cenných papierov a informačné služby. Bezproblémové fungovanie týchto činností je podľa ECB predpokladom riadneho fungovania eurotrhov, ako aj peňažnej politiky ECB. Úlohou národných centrálnych bánk je podľa stanoviska ECB dohľad nad všetkými finančnými inštitúciami, ktoré tvoria základnú infraštruktúru finančného trhu. Podľa ECB by mali národné banky venovať zvýšenú pozornosť inštitúciám spravujúcim cenné papiere, ako aj úverovým inštitúciám, ktoré fungujú ako dôležité korešpondenčné banky v krajinách eurozóny. V neposlednom rade môžu centrálne banky štátov menovej únie prijímať nevyhnutné opatrenia a v krajných prípadoch navrhovať opatrenia aj na európskej úrovni.
Úlohou ECB je zabezpečenie organizácie spoločného dohľadu a koordinácia výmeny informácií medzi národnými centrálnymi bankami. Okrem toho vykonáva Európska centrálna banka priamu kontrolu prechodu na spoločnú európsku menu v určitých finančných inštitúciách európskeho alebo dokonca svetového významu. Medzi takéto inštitúcie patria Zväz bánk v Paríži, SWIFT v Bruseli a Echo v Londýne, ako aj veľké spravodajské agentúry, ktoré poskytujú finančnému sektoru informácie. ECB bude zároveň zabezpečovať spojenie s centrálnymi bankami 4 členských štátov EÚ, ktoré sa nezúčastnia na Európskej menovej únii, ako aj s Európskou komisiou.