Niels Helveg Petersen, dánsky minister zahraničných vecí: V rozhovore pre denník SME uviedol: "Spolu s ministrami zahraničných vecí sme s uspokojením zaznamenali posledný vývoj na Slovensku. Ak Slovensko bude pokračovať v pokroku v politickej, ekonomickej a demokratickej sfére, nevidím žiaden dôvod, prečo by sa Slovensko nemohlo rýchlo dostať medzi krajiny, ktoré už začali rozhovory s EÚ. Vidím veľmi dobrú perspektívu pre Slovensko a jeho obyvateľov."
Viktor Klima, rakúsky kancelár: Slovensko dosiahlo v poslednom čase veľký pokrok, Európska komisia ocenila vývoj "veľmi pozitívne". Musí sa však ukázať stabilita nového vývoja, povedal V. Klima na záverečnej tlačovej konferencii.
Wolfgang Schüssel, rakúsky minister zahraničných vecí: Nebolo by seriózne prijať rozhodnutie o otvorení rokovaní o vstupe už teraz, keď od volieb na Slovensku uplynulo len 10 týždňov a od prijatia vyhlásenia vlády len desať dní. Ale Európska komisa je pripravená v prvom kvartáli 1999 začať s hodnotením právnej situácie na Slovensku. Slovenský ľud si vybral demokratickú vládu a tá má odvahu rýchlo prijímať potrebné opatrenia. To dáva nádej, že v budúcom roku by sa mohli prijať dôležité rozhodnutia týkajúce sa perspektívy otvorenia rokovaní o vstupe, povedal Schüssel na záver summitu.
Jacques Santer, predseda Európskej komise: Rozširovanie Európskej únie je proces, ktorého je Slovensko súčasťou. Oveľa dôležitejšie ako diskutovať o dátumoch vstupu do EÚ, je pozitívny vývoj, povedal Santer na záverečnej sobotňajšej tlačovej konferencii.
Gerhard Schröder, nemecký kancelár: Summit výrazne ocenil pozitívny vývoj na Slovensku od parlamentných volieb. Európska komisia vypracuje do budúcoročného decembrového summitu v Helsinkách ďalšiu správu o pokroku jednotlivých kandidujúcich krajín. Najskôr v decembri budúceho roka sa môže rozhodnúť o začatí rokovaní so Slovenskom, povedal na tlačovej konferencii.
Thomas Klestil, rakúsky prezident: Počas príhovoru na obede 15 šéfov vlád členských krajín EÚ požadoval Thomas Klestil "jasný a pozitívny signál" pre Slovensko. "Dnes stojí Slovensko pred novým začiatkom, ktorý vzbudzuje veľké nádeje." Podľa Klestila musí EÚ "zmenenú situáciu" oceniť.
José María Gil-Robles, predseda Európskeho parlamentu: Už v polovici roku 1999 by sa malo rozhodnúť, či sa prvá skupina kandidátov rozšíri napríklad o Slovensko alebo Litvu. Preradenie Slovenska závisí od toho, aké stabilné budú nové politické pomery, povedal na tlačovej konferencii predseda EP.
(mim)