MUDr. MARTIN SMREK, detský chirurg, Bratislava: "Etika je morálna zodpovednosť za všetky skutky spojené s výkonom lekárskeho povolania. Lekár by sa mal vo svojej praxi riadiť etickými princípmi na prvom mieste, tie nesmie opustiť ani v stave krajnej núdze. V dnešnom krízovom stave musí konať tak, aby nepoškodil zdravie pacienta a je jeho morálnou povinnosťou poukázať na príčiny a ľudí, ktorí tento stav v zdravotníctve spôsobili."
MUDr. TIBOR BARTA, prezident Lekárskeho odborového združenia, otolaryngológ, Bratislava: "Čo to vlastne etika je, si môže nájsť každý vo výkladovom slovníku. V kontexte so súčasnou krízovou situáciou by však mala byť nesporne na prvom mieste spolu s obhajovaním záujmov pacienta. Ten je na prvom mieste a treba pre neho urobiť všetko v rámci možností, ktoré máme. Myslím, že tak to povedal aj minister zdravotníctva pri zavádzaní
úsporných opatrení. Bohužiaľ, len niektorí riaditelia nemocníc to tak nepochopili a dôraz kladú najmä na ekonomickú stránku."
Doc. VILIAM FISCHER, kardiológ, Slovenský ústav srdcovocievnych chorôb Bratislava: "Situácia nie je ružová, ale niekedy treba s úspornými opatreniami začať. Treba povedať, že Slovensko za vývojom trochu zaostalo. Za súčasných podmienok, ale nielen vtedy, je podľa môjho názoru etika lekára najmä v jeho odbornosti."
MUDr. VLADIMÍR OSTRIHOŇ, chirurg, Bratislava: "Podľa mňa úsporné opatrenia absolútne neovplyvňujú etiku lekára. Lekár sa na základe svojej odbornosti a vedomostí rozhoduje, čo je akútny stav a čo nie. Neetické je, ak si na pacienta nenájde čas s tým, že použije šetrenie v krízovej situácii ako zásterku a výhovorku. Odloženie zákroku chronickému pacientovi však v rozpore s etikou nie je." (and)