o 7,6 %. Výroba sa zvýšila len v dvoch odvetviach spracovateľského priemyslu - v strojárstve a výrobe elektrických a optických prístrojov. Stavebná výroba v októbri klesla oproti minulému roku o 9,3 percenta. Zamestnanosť v stavebníctve poklesla o 3,6 %, reálne mzdy o 3,4 %. Inflácia sa však vyvíja pozitívne. V novembri zaznamenala ČR mesačnú infláciu mínus 0,2 %, ročná inflácia klesla na najnižšiu hodnotu v tomto roku 7,5 %. Nezamestnanosť dosiahla 7,02 % a oproti minulému roku vzrástla o 2,08 percentuálneho bodu.
Vláda aj odbory sa snažia naštartovať procesy, ktoré by priniesli krajine ekonomický rast. Prílišnú podporu však zatiaľ nenachádzajú v centrálnej banke, ktorá zatiaľ nehodlá zmeniť svoju opatrnú politiku a riskovať, že hospodársky rast sa dosiahne za cenu vnútorných ekonomických nerovnováh.
V sobotu sa stretli štyria zrejme najdôležitejší muži českej ekonomiky - predseda vlády Miloš Zeman, predseda Poslaneckej snemovne Václav Klaus, odborársky predák Richard Falbr a guvernér Českej národnej banky Jozef Tošovský, aby rokovali o týchto rozporoch. Klausovi, Zemanovi a Falbrovi sa však Tošovského presvedčiť nepodarilo. Jeho prioritou je dokončenie transformácie českej ekonomiky a kultivácia trhového prostredia, a nie iba dosiahnutie rastu zvýšením agregátneho dopytu v ekonomike.
"Za ďalšiu prioritu považujem, samozrejme, hospodársky rast, ale ten bez splnenia predchádzajúcej podmienky môže byť len krátkodobý a môže mu čoskoro dôjsť dych. Takže pôjdeme cyklami - že sa zastavíme, zasa chvíľku porastieme a zase budeme riešiť možno krízové scénare," citovala ČTK Tošovského. "Pán guvernér sa bojí, že naštartujeme rast a potom by nám mohol dôjsť dych. My ostatní si myslíme, že nám dych dochádza už teraz, a preto si myslíme, že je s tým treba niečo urobiť," reagoval Klaus.
Vláda však podniká kroky, ktoré majú zabezpečiť ozdravenie podnikového aj bankového sektora. V podnikoch by podľa súčasnej českej exekutívy malo dôjsť k určitému zoštátneniu - štát kúpi záväzky významnejších finančne nezdravých firiem, skapitalizuje ich a takto získané podiely potom predá strategickým investorom. Analytici však upozorňujú, že vláda by takýto prístup nemala uplatňovať plošne, ale iba k niektorým podnikom, ktoré majú istý odbyt. Niektorí ekonómovia však touto myšlienkou nie sú príliš nadšení. "Oveľa jednoduhšie a v konečnom dôsledku aj lacnejšie by bolo zlepšiť postavenie veriteľov voči dlžníkom. Celá transakcia by sa dala vyriešiť efektívnou realizáciou konkurzov a odpredajom celých spoločností alebo ich častí novým vlastníkom," povedal analytik Commerzbank Capital Markets Tomáš Kořínek.
Vo veľkých bankách český štát pokračuje v masívnej podpore. Posledným krokom je rozhodnutie, že Konsolidační banka (KoB) poskytne Českej sporiteľni podriadený dlh vo výške 5,5 mld Kč, ktorým posilní jej kapitálové vybavenie. KoB si však na to bude musieť požičať. Štátna Konsolidačná banka by mala zároveň prevziať časť jej klasifikovaných úverov, pričom stratu z nich si KoB a Česká spořitelna podelia v pomere 1:1. Pre KoB to bude znamenať stratu zhruba 4 mld Sk.
DUŠAN DEVÁN