BELFAST (Reuters, r) - Súperiace komunity v Severnom Írsku sa včera aspoň symbolicky zjednotili vo chvíli, keď protestantský premiér ulsterskej vlády David Trimble a vedúci katolícky politik John Hume prevzali v Oslo Nobelovu cenu za mier, za to, čo výbor pre jej udeľovanie už v októbri označil za "úsilie nájsť mierové riešenie konfliktu v Severnom Írsku". Zdá sa však, že doma sa zatiaľ medové týždne, ktoré prežívala krajina po podpise dohody, už skončili. Ťažko vybojovaný mierový proces ustrnul v ťahaniciach a zatrpknutosti. Probritské a proírske domobrany dodržiavajú síce nateraz prímerie a na základe historickej dohody boli prepustené na slobodu stovky väznených extrémistov. No politický pohyb sa spomalil v dôsledku podozrení a handrkovania.
Ľudí síce povzbudilo, že zbrane nateraz stíchli, ale aj prívrženci zmluvy sú už na druhej strane unavení z hašterenia, ktoré nasledovalo. "Dohoda?" pýta sa samej seba protestantská čašníčka v Belfaste. "Ja tomu hovorím Nezhoda." Cena vyjadruje hlboké uznanie rizikám, ktoré obaja muži podstúpili, a ich vedúcej úlohe v úsilí ukončiť túto nočnú moru, plnú násilia. Nobelov výbor dúfa, že každoročná cena, ktorá má hodnotu 7,6 milióna korún (t. j. 960 000 USD), pomôže jej laureátom presadiť dohodu v praxi. K nositeľom v minulosti patrili aj Juhoafričania Nelson Mandela a F. W. de Klerk, ale aj Jicchak Rabin, Šimon Peres a Jásir Arafat zo Stredného východu.
Betty Williamsová a Maidread Corrignová, vodkyne severoírskeho mierového hnutia, ktoré sa zrodilo v radoch žien, získali toto ocenenie už v r. 1976. Neskôr im však došiel dych a politický kapitál, ktorý do nich Nobelov výbor udelením ceny investoval, sa rozplynul. Serveroírska mierová dohoda z Veľkého piatka, ktorú podpísal rad osobností, vrátane Gerryho Adamsa, šéfa politického krídla IRA, je prísľubom riešenia, po ktorom obe spoločenstvá túžia. Doposiaľ sa však celkom nenaplnila v dôsledku hádok medzi protestantskými unionistami a katolíckymi nacionalistami ohľadom zabezpečenia odzbrojenia a tvorby nových politických štruktúr. Výmena názorov medzi Trimblom a Adamsom sa nesie v znamení slovníka studenej vojny. Premiér trvá na tom, aby IRA najprv odovzdala zbrane, až potom získa Sinn Fein kreslá v koaličnom Výkonnom výbore. Adams zase tvrdí, že Trimble sa pokúša dohodu prepísať.
Hlavné postavy mierového procesu boli v pondelok v USA, kde im ešte v pondelok udelili inú podobnú cenu (viď foto). "Malý pokrok, veľa
cien," komentovali Nezávislé dublinské noviny americký výlet. Následky hašterenia by však mohli ubrať lesku aj samotnej Nobelovej cene. Hume a Trimble, vedomí si svojich vodcovských úloh, sa snažia zachovať dobré vzťahy a neznížiť sa k slovným inzultáciám. "Ak sa pozriete na pokrok, ktorý sme dosiahli, je ťažké vrátiť stav vecí späť," tvrdí neochvejný optimista Hume, ktorý verí, že dohoda z Veľkého piatku nasmerovala jeho krajinu na cestu k trvalému mieru.