Aj jedna z najviac kritizovaných krajín sveta, čo sa týka úrovne garantovania ľudských práv, Čína, si pripomenie 50. výročie prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv - a to i šírením osvety v tejto oblasti. Možno "výsledkom" prísľubov, ktoré Peking nedávno dal, že ľudské práva sa v krajine prehĺbia, je séria relácií venovaná problematike ľudských práv. Ochotne si vedenie v Pekingu vzalo za svoju i túto tézu a teraz budú v 15 častiach rozhlasového cyklu po 24 minút, vysielaných v priebehu troch mesiacov, prominentní čínski "experti" na ľudské práva a politici šíriť vzdelanosť a "marxistický" pohľad na vec. Relácie budú však hlavne o tom, aké sú rozdiely medzi čínskym a západným konceptom. V tom istom čase, ako sa čínska vláda snaží prezentovať svoju krajinu navonok v novom svetle, čínske úrady vynakladajú maximálne úsilie na potlačenie snáh demokratických aktivistov.
Čínska komunistická vláda podpísaním Medzinárodnej zmluvy o občianskych a politických právach, ktorá v sebe obsahuje 50-ročnú deklaráciu univerzálnych ľudských práv, vzbudila nádeje tak doma, ako aj v zahraničí. Avšak od podpísania tejto zmluvy 5. októbra vládni predstavitelia vydali niekoľko vyhlásení, ktoré "spresnili a vymedzili" túto zmluvu podľa "výkladu" Pekingu. Počas posledných týždňov prebehlo v Číne rozsiahle zatýkanie popredných predstaviteľov demokratickej opozície. 30. novembra v skorých ranných hodinách 20 policajtov juhovýchodnej provincie Fu-jian zatklo demokratického aktivitstu Chu Wen-liho. Policajti vykopli dvere, zatkli Chua, skonfiškovali jeho telefón, knihy a dokumenty týkajúce sa Demokratickej strany, ktorú Peking odmietol oficiálne uznať. Keď sa jeho manželka obrátila na úrady s oficiálnou žiadosťou o vysvetlenie, bolo jej povedané, aby "išla domov a prečítala si trestné právo". Napriek tomu, že polícia odmietla upresniť obvinenia, predpokladá sa, že bude obžalovaný z "podnecovania štátneho prevratu". V politických komentároch štátnych médií sa paradox medzi snahou čínskej vlády osvojiť si deklaráciu o ľudských právach a jej faktickým konaním vysvetľuje tým, že "deklarácia bola v čase svojho prijatia správna, ale časom sa z nej stal nástroj politického zasahovania do vnútorných záležitostí krajín, pričom si treba uvedomiť, že ľudské práva nemôžu byť vytrhnuté z historického, ekonomického, politického, sociálneho, kultúrneho a náboženského kontextu hodnôt každej krajiny", čo prakticky popiera najdôležitejšiu definíciu ľudských práv - univerzálnosť.
Chu Wen-li je jedným so šiestich popredných aktivistov, ktorí boli v Číne za posledný mesiac zatknutí. Čína týmto kolom zatýkaní symbolicky dokázala svoj "úprimný záujem" o zmenu totalitného režimu v krajine a vylepšenie dlhého zoznamu porušovania ľudských práv. Pole ľudských práv v Číne aj naďalej zostáva poľom mínovým.
(REUTERS, yan)