BRATISLAVA (SME - dd) - Nové vedenie Všeobecnej úverovej banky plánuje v dohľadnom čase pripraviť reštrukturalizačný projekt, ktorý by mal byť zameraný na hľadanie vnútorných zdrojov. Včera o tom iformoval prezident VÚB Ladislav Vaškovič. Podľa jeho slov by sa mali úspory vo VÚB prejaviť znížením nákladov na všeobecné prevádzkové náklady o 1 mld Sk. Takéto zníženie by predstavovalo pokles všeobecných prevádzkových nákladov zhruba o pätinu. Do všeobecných prevádzkových nákladov pritom patria osobné náklady, nakupované výkony a odpisy investičného majetku.
Podľa L. Vaškoviča by sa mali mzdové náklady znížiť jednak presunom obslužných činností, na ktoré zamestnáva VÚB ľudí v každej pobočke, do centrály, ale aj znížením počtu ľudí pracujúcich v centrále banky. Rovnako má VÚB v pláne aj odčlenenie viacerých činností, ktoré priamo nesúvisia s bankovníctvom, do dcérskych firiem. VÚB má v súčasnosti zhruba 7 200 zamestnancov, prednedávnom sa tento počet pohyboval okolo 8000.
Podľa predsedu dozornej rady VÚB Jozefa Trojáka by sa mal reštrukturalizačný program VÚB zamerať na riešenie štyroch základných problémov - kapitálovej primeranosti, likvidity, devízovej pozície a úverovej angažovanosti. Jej prvý variant by sa pritom mal dokončiť už v polovici tohto mesiaca. Kapitálová primeranosť VÚB, ktorá bola ku koncu minulého roka 6,23 %, by mala podľa nového predstavenstva v tomto roku ďalej poklesnúť. NBS pritom štandardne vyžaduje od bánk plnenie 8-percentnej kapitálovej primeranosti.
Členovia predstavenstva sa zhodli aj v tom, že nevyhnutným predpokladom úspešnosti reštrukturalizácie sú legislatívne zmeny. Tie by mali priniesť hlavne posilnenie práv veriteľa, pretože v súčasnosti si podľa vedenia VÚB môže dlžník beztrestne dovoliť kedykoľvek prestať platiť úver. Zaradenie medzi strategické podniky vníma manažment banky podľa Vaškoviča ako "obdobie, keď sa budeme môcť nadýchnuť". Po reštrukturalizácii, v ktorej sa ráta aj s aktívnejšou účasťou NBS a Ministerstva financií SR, by potom mal nasledovať vstup zahraničného investora do VÚB. Zámerom manažmentu je pritom, aby VÚB mohla do tohto procesu vstúpiť ako skutočný partner, a nie iba ako objekt investovania.
Prvý viceprezident VÚB František Szikhart včera priznal, že prakticky všetky zahraničné banky zatvorili VÚB v tomto roku úverové linky, prostredníctvom ktorých si VÚB dopĺňala likviditu z medzibankového trhu. Zároveň však skonštatoval, že aj napriek tomu sa VÚB až na jednu výnimku podarilo zakaždým splniť povinné minimálne rezervy. F. Szikhart včera zároveň vyhlásil, že VÚB nemá taký veľký objem klasifikovaných úverov vinou predchádzajúceho manažmentu, ale vplyvom nepriaznivého prostredia a zlej legislatívy. Banky sa však budú snažiť "veľmi razantne dobýjať k svojim úverom". Časť z nich chce aj kapitalizovať - zameniť za zmenky a dlhopisy - pričom s týmito cennými papiermi bude potom obchodovať.