Uplynulý týždeň priniesol dve správy vnášajúce svetlo do tmavého tunela, v ktorom sa už dlhšiu dobu pohybuje slovenský kapitálový trh. Tou prvou je rozšírenie licencie RMS o povolenie organizovať trh s derivátmi odvodenými od cenných papierov domácich aj zahraničných emitentov. Toto povolenie sa týka aj poskytovania služieb spojených s organizovaním trhu derivátov ako kooperujúcemu partnerovi zahraničnej burzy v členskom štáte OECD a EU. Podľa pracovníkov RMS sa tento snaží vybraným zákazníkom sprístupniť rakúsky derivátový trh. Prvými produktmi, ktoré RMS sprístupní pre obchodníkov s cennými papiermi, budú deriváty indexov stredoerópskych krajín, čoskoro by mali pribudnúť deriváty na úrokové miery a výmenné kurzy na devízovom trhu.
Druhou dobrou správou je oznámenie FNM, podľa ktorého už na začiatku budúceho roku pristúpi na výmenu dlhopisov FNM za akcie. Do tejto akcie majú byť zaradené aj akcie strategických podnikov až do výšky 20%. Spôsob výmeny, respektíve výmenný kurz nie je ešte určený, podľa dostupných správ však takýmto spôsobom FNM ponúkne akcie podstatne bonitnejšie ako tituly ponúkané v minulosti.
Vďaka kroku FNM tak môžeme očakávať, že kapitálový trh na Slovensku bude obohatený o niekoľko zaujímavých emisií. Ich zaradenie na trh by mohlo podstatne prispieť k jeho oživeniu a nie je vylúčené, že sa stretne so záujmom zahraničného kapitálu. Pomer tržnej kapitalizácie ku HDP dosahoval na konci roku 1997 na Slovensku 0,04%, v Rumunsku to bolo 0,07% a v Čechách 0,22%. Okrem zvýšenia tohto ukazovateľa by po uvedení nových bonitných emisií na trh mohol konečne stúpnuť počet titulov, o ktorých sa dá uvažovať z pohľadu portfóliového investovania a snáď by aj mohol prekonať počet prstov jednej ruky.
Okrem výrazného zlepšenia perspektív nedošlo v priebehu týždňa na trhu k výrazným zmenám, zdá sa však že skutočne dochádza k zastaveniu posledného prepadu cien. Počet emisií s klesajúcou cenou však zatiaľ u významných emisií naďalej prevažuje.
Stále nevyjasnený je výsledok jednaní VSŽ Holding s veriteľskými bankami. Predseda Burzovej komory Burzy cenných papierov v Bratislave pozastavil vyrovnanie piatich obchodov s akciami VSŽ, súčasne nariadil zablokovanie časti emisie akcií VSŽ týkajúcej sa uvedených obchodov. V piatok bola zverejnená správa, podľa ktorej medzinárodná audítorská firma Price Waterhouse Coopers vykoná vo VSŽ audit všetkých finančných a tovarových tokov, a taktiež posúdi jednotlivé zmluvy, ktoré VSŽ uzatvárali. Tento audit je výsledkom jednaní VSŽ s bankami a má slúžiť " ako východisko pri ďalšom kole rokovaní firmy s veriteľmi". Napriek všetkým problémom bolo na trhu možné registrovať s akciami VSŽ zaujímavé pohyby, ktorých výsledkom bolo opätovné posilnenie ceny. Objem obchodov s akciami VSŽ dosiahol v priebehu týždňa necelých 230 tis. Sk, piatková záverečná cena 168 Sk znamená týždenný zisk 8%. Omnoho výraznejší objem takmer 99 mil. Sk bol realizovaný pri priamych obchodoch, priemerná cena pri nich dosiahla 162 Sk.
Paradoxne menej presvedčivo vyznieva výsledok obchodovania s akciami Slovnaftu, keď tieto v priebehu týždňa opäť stratili - 2% a klesli na 592 Sk. Obdobný pokles zaznamenala cena Slovnaftu i priamych obchodov, pri ktorých bolo zobchodovaných takmer 16 mil. Sk pri priemernej cene iba 596 Sk.
Problémy v stavebníctve, spôsobené neuhradenými faktúrami zo strany štátu vo výške 7 mld Sk pravdepodobne zodpovedajú realite viac ako nedávne tvrdenie bývalého koaličného politika, podľa ktorého stála výstavba diaľnic na Slovensku iba 18 mld Sk a z podstatnej miery bola prefinancovaná z dlhodobých zdrojov. Podľa zverejnenej správy bude Váhostav prepúšťať vyše 900 zamestnancov, hlavnou príčinou je pritom nedostatok finančných prostriedkov na výstavbu diaľnic zo strany investora, čiže štátu. Za prvý polrok vykázal Váhostav stratu 40 mil Sk. Akcie Váhostavu, svojho času lídra kapitálového trhu medzi stavebnými firmami, ležia naďalej bez pohybu, pri posledných obchodoch sa ich cena pohybovala na úrovni 400 Sk.
Príjemnou správou prekvapila v uplynulom týždni Bukóza, ktorá podpísala s francúzskou firmou Seribo Group dohodu o spolupráci, jej výsledkom by malo byť zavádzanie modernejších technológií v Bukóze, konkrétnejšie podoby dohody však ešte len budú upresňované. Bukóza Holding bola na konci tretieho kvartálu prvýkrát od transformácie zisková. Pri symbolickom objeme 1260 Sk došlo k nárastu ceny akcií Bukózy na 32 Sk, možnosť reálneho návratu tejto emisie medzi obchodované tituly je však naďalej málo pravdepodobná.
Informácie poskytuje aj internetová strana www.p67value.sk
Juraj Kováčik
P67 value spol. s. r. o. Bratislava