BRATISLAVA (SME - r) - "Programové vyhlásenie otvorene a presne pomenúva najvážnejšie ekonomické (vnútorná a vonkajšia ekonomická nerovnováha), sociálne (problémy s financovaním sociálnej sféry, zdravotníctva, školstva) a politické (politická izolácia Slovenska) problémy, ktoré v súčasnosti Slovensko musí riešiť," píše sa v stanovisku, ktoré SME poskytol prezident Nadácie F. A. Hayeka Ján Oravec. Nadácia, ktorá presadzuje myšlienky liberálnej ekonómie, vo vyhlásení ďalej uvádza, že "programové vyhlásenie je tak posunom vpred oproti minulosti, keď predchádzajúca vláda problémy buď úplne ignorovala, alebo ich vydávala len za sprievodné javy slovenského "ekonomického zázraku".
J. Oravec v tejto súvislosti ocenil odhodlanie vlády zmeniť hospodársku politiku vlády (skoncovanie s klientelizmom, znovuobnovenie princípov právneho štátu, nastolenie rovnováhy vo verejných financiách, odstránenie deformácií spôsobených regulovanými cenami, podstatné zvýšenie transparentnosti privatizačného procesu, atď.).
"Je realitou, že text programového vyhlásenia je výsledkom kompromisu vyplývajúceho zo skutočnosti, že je programovým vyhlásením vlády niekoľkých politických subjektov rôznej politickej orientácie," povedal J. Oravec.
Diskusia o miere konkrétnosti programového vyhlásenia je zo strany odborníkov bezpredmetná, pretože len voliči vo voľbách môžu posúdiť, do akej miery 4 koaličné strany premietli vlastné programové ciele do hospodárskej, sociálnej a zahraničnej politiky vlády. "Kľúčová bude rozhodnosť a najmä spôsoby, akými bude vláda riešiť problémy presne pomenované v programovom vyhlásení," tvrdí J. Oravec.
Programovému vyhláseniu nechýba viac čísel, ale v niektorých častiach je jeho nedostatkom skôr absencia razantnejšieho prístupu, ktorý by vo väčšej miere odrážal mieru zhody programových cieľov jednotlivých strán vládnej koalície. "V posledných dňoch sa objavilo niekoľko signálov, ktoré naznačujú, že existuje reálne nebezpečenstvo, že krátkodobé "údržbársko - stabilizačné" opatrenia môžu vládu vtiahnuť do takej miery, že nebude mať čas na dlhodobé koncepčné a systémové opatrenia, hovorí J. Oravec. Túto obavu vyvolávajú nielen niektoré časti programového vyhlásenia, ale aj konkrétnejšie zámery prezentované niektorými členmi vlády počas diskusie o programovom vyhlásení.
V tejto súvislosti Nadácia F. A. Hayeka považuje za potrebné pripomenúť, že súčasné ekonomické a sociálne problémy nemôžu byť zámienkou na odkladanie reformných opatrení, ale naopak sú dôvodom na ich urýchlené prijatie (nepriaznivý vývoj štátneho rozpočtu a verejných financií neospravedlňuje odloženie zníženia daňového zaťaženia na rok 2000 (pre fyzické osoby) či jeho posunutie do strednodobého horizontu (pre právnické osoby), ale je práve dôvodom, prečo treba toto opatrenie čo najrýchlejšie zaviesť).